Hlavní obsah

PŘEHLEDNĚ: Důvody, proč chce vláda nouzový stav do konce května

Poslanci v úterý posoudí vládní žádost o prodloužení nouzového stavu do 31. května. Podle kabinetu Petra Fialy (ODS) je využívání tohoto institutu nadále nutné kvůli přílivu uprchlíků z Ukrajiny napadené Ruskem. Novinky se zaměřily na jednotlivé důvody, jež kabinet uvádí.

Foto: Jan Handrejch, Právo

Ministr vnitra Vít Rakušan na jednání Poslanecké sněmovny

Článek

Ubytování a víza pro uprchlíky

„Pokud by nedošlo k prodloužení nouzového stavu, přestaly by fakticky fungovat procesy spojené se zajištěním nouzového ubytování pro uprchlíky prováděné přes Krajská asistenční centra pomoci Ukrajině (KACPU),“ stojí v usnesení k žádosti o prodloužení nouzového stavu, které vláda předložila Sněmovně.

Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) již dříve uvedl, že tak mohou navíc vyřizovat víza i policisté, a je možné uprchlíky rozdělovat mezi kraje.

Zrychlení humanitárních nákupů

V tisku se dále uvádí, že by nebylo možné ani „operativně nakupovat prostředky pro zajištění základních životních potřeb uprchlíků a pro poskytování humanitární pomoci Ukrajině“.

Aktuálně je součástí opatření výjimka ze zákona o zadávání veřejných zakázek.

V případě, že by nedošlo k prodloužení stavu nouze, celý proces poskytování materiální pomoci by se podle předkladatelů zpomalil.

Finační opatření a kompenzace 

Nouzový stav se týká i financování jednotlivých opatření z rezervy na řešení krizových situací.

Současně jde i o administraci jednotlivých typů podpor. „Nouzový stav potřebujeme kvůli kompenzacím za ubytovací kapacity, které jsou propláceny soukromým provozovatelům,“ uvedl Rakušan.

Povinnost vyčlenit ubytovací kapacity

O nouzový stav se také opírá usnesení vlády, kterými dostaly ministerstva, jimi řízené instituce a další úřady za úkol od pondělí 21. března uvolnit své ubytovací kapacity. Místa v ubytovnách, rekreačních zařízeních či školicích střediscích se poskytla pro ubytování uprchlíků z Ukrajiny.

To by po ukončení stavu nouze bylo podle předkladatelů obtížnější. „Vzrostl by počet osob ubytovaných v podmínkách nevyhovujících dlouhodobému ubytování, a nelze proto vyloučit, že by mohlo v dotčených lokalitách docházet i k nárůstu kriminality,“ stojí v materiálu.

Kabinet podle předložené zprávy využil jen část oprávnění, která jí dává nouzový stav. Nevylučuje však jejich rozšíření. „Zcela zásadní otázkou je nedostatek vhodných ubytovacích kapacit,” zdůrazňuje se v usnesení.

Vicepremiér: Jde o situaci, na kterou byl zákon psán

Podle vicepremiéra Mariana Jurečky (KDU-ČSL) není na místě alternativa.

„Toto je přesně situace, na kterou byl krizový zákon psán, podobně jako povodně. Proto se má využívat,“ řekl Novinkám.

Kabinet zatím vyhlásil nouzový stav 4. března na 30 dnů. Podle ústavního zákona o bezpečnosti ČR může nouzový stav vyhlásit vláda maximálně na 30 dnů. Uvedenou dobu lze podle předpisu prodloužit jen po předchozím souhlasu Sněmovny.

S opozicí nemá vláda návrh na delší prodloužení předjednán. Šéfka poslanců hnutí ANO Alena Schillerová avizovala, že by ANO podpořilo prodloužení o dalších 30 dní, žádosti do konce května však nevyhoví. Chce, aby vláda následně žádala znovu.

Zástupci vlády oponují s tím, že je zřejmé, že do konce května se situace s uprchlíky z Ukrajiny nezlepší. Místo opakované diskuse na stejné téma se ve Sněmovně chtějí raději zabývat dalšími tématy.

Výběr článků

Načítám