Článek
Nový šéf europarlamentu a někdejší polský premiér Jerzy Buzek se narodil ve Smilovicích 3. července 1940 v domě s číslem 77. Po pěti letech se s rodiči sice přestěhoval do polských Gliwic, ale ještě dlouho poté jezdil na prázdniny k dědečkovi, který ve Smilovicích i nadále bydlel a vedl zde obecní kroniku.

Šéfa europarlamentu přivítali občané Smilovic chlebem a solí
Čestné občanství udělili Jerzymu Buzkovi místní zastupitelé letos v červenci. Cenu si jeden z nejvyšších představitelů EU přijel převzít na obecní slavnosti, uspořádané k 550. výročí založení Smilovic, malé obce v podhůří těšínských Beskyd.

Při návštěvě Jarzyho Buzka ve Smilovicích se emoce neskrývaly.
"Prožil jsem tady prvních pět let svého života. Na Smilovice mám stále živé vzpomínky a zdá se mi, jako by se tady nic nezměnilo. Znám tady všechny kopce, louky i různá zákoutí. Mám zde velmi silné kořeny, můj dědeček působil několik desítek let jako ředitel polské školy v nedalekých Gutech,“ řekl Buzek novinářům po slavnostním ceremoniálu.

Dojatí občané Smilovic
Podle starosty Smilovic Gustava Chwistka navštívil Jerzy Buzek naposledy svou rodnou obec před deseti lety ještě ve funkci polského premiéra. "Tehdy šlo o oficiální návštěvu s tehdejším českým premiérem Josefem Tošovským,“ řekl Chwistek.

Jerzy Buzek rozdal malým fotbalistům medaile.
Devětašedesátiletý Jerzy Buzek se stal předsedou Evropského parlamentu v polovině července, kdy na tomto postu vystřídal Němce Hanse-Gerta Pötteringa. Buzek se tak stal prvním zástupcem některé z postkomunistických zemí na takto vysokém evropském postu.

S malými fotbalisty se Buzek vyfotografoval.
"Před lety jsem snil o tom, abych se mohl stát poslancem polského parlamentu poté, co bude Polsko svobodné. Teď přebírám roli předsedy Evropského parlamentu, o čemž bych kdysi v naší zemi nemohl ani snít,“ řekl Buzek ve své řeči krátce po zvolení.