Článek
(od našeho zvláštního zpravodaje)
„Naše prenatální centrum v krytu, které jsme otevřeli nedávno, nám umožňuje zajistit všem, kteří to potřebují, v případě náletu bezpečí. Přístroje, jako třeba právě inkubátory, musí být neustále v provozu a přesouvat je rychle z jednoho oddělení na druhé je v době náletu prakticky nemožné, takže stálá přítomnost vybavení zde nám pomáhá být při útocích připraveni,“ uvedla ředitelka lvovského prenatálního centra Marija Malačynská.
Západoukrajinský Lvov čelí stejně jako zbytek Ukrajiny od začátku války hrozbě raketových útoků, byť v menší míře než třeba Kyjev či města blíž frontě. Nicméně i zde poplachy a rakety ovlivňují životy místních. Největší porodnice na západě Ukrajiny, kde se ročně narodí až pět tisíc dětí, proto přistoupila k přebudování podzemního krytu na porodní oddělení, jež otevřela zhruba v polovině května.
Česká republika, respektive ministerstvo zahraničí, v rámci humanitární pomoci poskytlo vybavení za 10 milionů korun sestávající se z inkubátoru, gynekologického křesla, porodního lůžka či polohovatelných postelí od české společnosti Linet. Česko dlouhodobě volí taktiku předávat Ukrajině přímo konkrétní věci od českých výrobců místo posílání financí.
Česká sanitka evakuuje Ukrajince v místě tvrdých bojů
Ve dvou místnostech uvnitř bunkru se během návštěvy redaktora Novinek nacházela více než desítka novorozenců, kteří přišli na svět dříve, než měli. Pravděpodobně nejmenší miminko v jednom z inkubátorů vážilo jen zhruba 470 gramů. V jiném zase ležel o poznání větší cvalík Makarij narozený 3. června s váhou 2800 gramů a měřící 47 centimetrů.
Zatím ale prý žádná z těhotných žen rodit v krytu nemusela, i když například během nočního poplachu z úterý na středu preventivně pacientky do krytu zamířily. Předčasně narozená miminka tu kvůli klidu zůstávají dlouhodobě i mimo poplachy. Pečuje o ně tým zdravotnic, které neustále sledují na monitorech jejich tep, saturaci krve kyslíkem či teplotu.
Dle primářky porodního oddělení má již více než dva roky probíhající válka vyvolaná Ruskem negativní vliv na porodnost a přináší i více předčasně narozených dětí.
„Přestože u nás obecně porodnost klesá, případů těžkých porodů a dětí, které potřebují intenzivní péči, přibývá. Díky novému vybavení se o ně můžeme kvalitně postarat. Mnoho žen je dnes ve stresu, což ovlivňuje průběh těhotenství, samotného porodu, případně zdravotní komplikace při narození dítěte. A všechny tyto faktory mohou mít vliv na předčasný porod. Pomoc těchto přístrojů je tedy pro nás velmi důležitá, protože díky nim máme možnost, aby každé takové dříve narozené dítě přežilo a mohlo pak být zdravé propuštěno s matkou domů,“ vysvětlila primářka.
Podzemní kryt původně nebyl uzpůsoben pro zdravotnické zákroky či nějakou specializovanější péči. Po četných stavebních úpravách a dodání nového vybavení ale již je a Malačynská předpokládá, že podzemní porodní oddělení bude fungovat i po skončení války.
Česká republika se postavila na stranu Ukrajiny, kterou 24. února 2022 napadlo Rusko, prakticky okamžitě. Už předtím se vymezila proti anexi Krymu Ruskem v roce 2014. Teď patří Česko k nejvýznamnějším podporovatelům napadené země a sklízí celosvětově uznání za muniční iniciativu, jejímž cílem je co nejrychlejší shánění munice, kterou Ukrajina nutně potřebuje pro svou obranu.
Méně viditelná, ale neméně potřebná je i humanitární pomoc či projekty na obnovu a podporu Ukrajiny. A to je také úloha českého vládního zmocněnce pro rekonstrukci Ukrajiny Tomáše Kopečného, který v minulých dnech společně se zhruba desítkou zástupců firem z oblasti kritické infrastruktury cestoval po ukrajinských regionech, aby sdíleli zkušenosti nebo se přímo podívali na využívání Českem dodaného vybavení v praxi.