Článek
Podle závěrů žalobkyně Kateřiny Juřicové se při tom šéf největší české pojišťovny nedopustil ničeho nezákonného. „Skutečnost, že si Kabátek nechal přednostně aplikovat očkovací vakcínu, nelze hodnotit jako postup protiprávní a nelze ji podřadit pod skutkovou podstatu některého z trestných činů,“ uvedla Juřicová ve svém rozhodnutí z 19. února, jehož kopii nyní Právo získalo.
Spolek podal v lednu oznámení kvůli předbíhání při očkování proti covidu-19 nejen na Kabátka, ale také na bývalého šéfa Státního zdravotního ústavu (SZÚ) Pavla Březovského, odvolanou náměstkyni ministra zdravotnictví Alenu Šteflovou, krajského radního pro zdravotnictví v Hradci Králové Zdeňka Finka či na ředitele nemocnice v Českém Krumlově Jindřicha Floriána. V jejich případě zatím rozhodnutí žalobců neobdržel.
Kabátek kvůli přednostnímu očkování rezignovat nemusí, rozhodla rada VZP
Podle Šteflové Kabátek měl být očkován v době, kdy ještě nefungoval registr očkování a strategie podávání vakcín „se prováděla spíše nesystematicky a s nadsázkou řečeno živelně“.
Šéf VZP tak učinil v nemocnici Královské Vinohrady podle svých slov na doporučení svého lékaře, mimo jiné i proto, že je v denním kontaktu s lékaři, které prý nechtěl ohrozit.
Žalobkyně upozornila, že Kabátek nejednal v rozporu s právním řádem. „Neexistuje žádný zákon či podzákonný předpis, který by očkování v jeho případě zakazoval,“ sdělila v usnesení.