Hlavní obsah

Před Vánoci uhynul Karlo, velemlok čínský žijící v pražské zoo

2:06
2:06

Poslechněte si tento článek

V pražské zoologické zahradě krátce před Vánocemi uhynul velemlok čínský Karlo, který byl po řadu let uznáván za největšího obojživelníka světa. Na sociální síti X o tom informoval ředitel Zoo Praha Miroslav Bobek. Velemloka, který se dožil 47 let, opakovaně trápily problémy s imunitou.

Foto: Stáňa Seďová, Právo

Velemlok čínský v pražském Velemlokáriu

Článek

Bobek připomněl, že Karlo se díky své velikosti 1,58 metru dostal v roce 2016 do Guinnessovy knihy rekordů. Ke konci života podle něho měřil ještě o tři centimetry více.

Kurátor Petr Velenský ke Karlovu úhynu uvedl, že „v největší expoziční nádrži Velemlokária prospíval dobře…, ale dlouhodobě se periodicky potýkal s výpadky imunity“. Tento jedinec byl oproti jiným velemlokům mimořádně citlivý na jakékoli výkyvy mimo naprosto dokonalé podmínky.

„Byl to hlavně on, kvůli kterému byl v pavilonu zákaz fotografování i s vypnutým bleskem. V posledním půlroce měl zdravotní problémy, které jsme po analýze podobných případů z jiných zoo (léčení velemloci vždy skončili smrtí) řešili právě neustálou optimalizací podmínek,“ uvedl také Velenský.

Karlo největší část svého života strávil ve Staatliches Museum für Naturkunde (Státní přírodovědné muzeum) v německém Karlsruhe. Do pražské zoo se dostal v roce 2014. Bobek připomněl, že Karlo budil zájem svou velikostí i dávným incidentem, kdy ještě v Karlsruhe chovateli pohmoždil palec tak silně, že mu musel být amputován.

V expozici Velemlokária nahradil Karla samec Šmíca, který do Zoo Praha přišel rovněž v roce 2014, a to ze zoo v hornorakouském Schmidingu, uvedl Bobek. Tento velemlok měří 144 centimetrů.

Velemloci čínští jsou považováni za jedny z nejohroženějších a nejcennějších obojživelníků na světě. V Číně jsou na pokraji vyhubení zejména kvůli lovu pro maso, další hrozbu pro ně představuje znečištění řek.

Výběr článků

Načítám