Článek
Předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) konstatoval, že slovo je zbraň, což podle něj platilo v roce 1945 a platí to i nyní, kdy se potýkáme s propagandou popírající či zlehčující agresi Ruska proti Ukrajině.
Slovenský velvyslanec v ČR Rastislav Káčer zdůraznil, že v případě ruské agrese na Ukrajinu se neopakoval příběh Mnichova, kde mocnosti v roce 1938 rozhodly o osudu předválečného Československa.
„Mnichovská zrada se neopakovala,” uvedl Káčer a připomněl, že ČR i Slovensko spolu s dalšími státy se postavily za Ukrajinu a pomáhají jí ve střetu s ruským agresorem.
Předsedkyně Sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) připomněla, že Pražské povstání je jedním ze skvělých momentů, kdy Češi dokázali převzít iniciativu a zvednout hlavu.
I nyní podle ní Češi dokázali „překonat sami sebe” a pomáhají Ukrajincům v jejich nerovném boji. „Češi tak opět ve světě dokazují, že mohu vést ostatní svým příkladem,” uvedla.
Šéfka Sněmovny vzpomněla i na hrdiny Pražského povstání, jmenovitě vojenského velitele Karla Kutlvašra a výsadkáře Jaromíra Nechanského, jehož spolupracovníci v době povstání zajišťovali spojení s Londýnem a Českou národní radou. Kutlvašr byl po únoru 1948 v zinscenovaném procesu odsouzen k mnohaletému trestu, Nechanský byl po komunistickém převzetí moci popraven.
„Nechť jsou nám jejich odvaha a rozhodnost inspirací a jejich tragický osud mementem,” uzavřela Pekarová.