Článek
Ani jeden z problémů nebyl vyřešen, tedy jinými slovy zastupitelé nepřijali žádné stěžejní rozhodnutí měnící současný stav.
V prvním případě vzali věc na vědomí, v kauze pozemků rozhodlo vedení města, že si věc důkladně prostuduje a za čas se k této otázce vrátí.
Ukrajinští Romové v Brně čekají u nádraží na dávky, magistrát je zkouší přestěhovat
Romští uprchlíci budí vášně ve městě již několik týdnů, kdy se začali shromažďovat na trávníku u nádraží.
Deset aktivistů dorazilo v úterý na zastupitelstvo s transparenty Stop selektivní solidaritě, Všichni jsme lidé nebo Solidarita bez rozdílů. Podle jednoho z nich Gejzy Horvátha je o část běženců vzorně postaráno, ale o část romských uprchlíků se nestará nikdo, kvůli čemuž prý trpí.
Jihomoravský kraj situaci s Romy dříve vysvětloval tím, že jim nabídl ubytování, které odmítli. Město jim proto nabídlo na několik dní nocleh v židenických kasárnách. Postupem času se ale uprchlíci vrátili k nádraží. Magistrát jim proto nedaleko nádraží postavil stan.
Kromě lidí poukazujících na neutěšenou situaci ukrajinských Romů se ale ozývají také kritici volající po obnovení pořádku. Internet je plný výtek směrem k vedení města s tím, že má zajistit bez ohledu na situaci vyklizení trávníku. Tito lidé mají za to, že většina cizinců jen cestuje z místa na místo a žádá sociální dávky.
Ukrajinští Romové v Brně čekají u nádraží na dávky, magistrát je zkouší přestěhovat
Členka Rady vlády pro záležitosti romské menšiny Alice Sigmund Heráková před časem Právu řekla, že se s částí ukrajinských Romů velmi špatně pracuje. Mnozí jsou negramotní.
Druhý spor se týká pozemků u Svratky a hrozícího zrušení deseti zahrádkářských osad. Demonstranti z každé z nich přinesli zastupitelům kbelík s hlínou.
Tento případ se týká plánovaných protipovodňových opatření. Protestující kritizovali, že to povede ke zrušení zahrádek ve čtvrtích Maloměřice a Obřany, k vyvlastnění pozemků a k tomu, že je budou moci získat developeři.
„Kvůli pochybným zájmům chtějí zrušit něco, co je přínosem pro životní prostředí města, dělá lidem radost a také umožňuje vlastní produkci v současném období drahoty,“ uvedl za aktivisty Martin Říha.