Článek
Žena nalezená v Polsku, jejíž tělo unášel rozvodněný potok Oleška dlouhých šest kilometrů, se stala pátou obětí povodní. Tři životy si voda vzala na Frýdlantsku, dva na Českolipsku. Zraněných bylo více než 130 a dva tisíce dalších vyhnala voda z domovů. Cifra při sčítání škod se nakonec zastavila u čísla 8 miliard 212 milionů korun.
Hasiči, kteří před deseti lety u povodní zasahovali, na ně dnes vzpomínají jako na něco, co nikdy předtím a nikdy potom nezažili. Jiří Košek, tehdy velitel lezeckého družstva hasičů, byl u toho, když v Mníšku u Liberce voda strhla kus domu, v němž uvízli dva lidé.
„V danou chvíli se dům nacházel přímo uprostřed řeky. Žádali jsme o leteckou podporu, ale to vzhledem k počasí nebylo možné. Takže jsme jako lezci vytvořili lanový traverz a přelezli jsme do 20 metrů vzdáleného domu. Nejobtížnější bylo dostat lano až k těm osobám,“ vzpomíná dnes Košek na akci, která měla úspěšný závěr.
Extrémní sucha se budou vracet, varuje klimatolog
Mezi nejvíce postižená místa patřila Raspenava, Chrastava, Bílý Kostel, Hrádek nad Nisou, Frýdlant, Višňová, Hejnice, Heřmanice a také Lindava nebo Kunratice u Cvikova. V Raspenavě vzala voda podle pamětníků vše, co ji stálo v cestě.
„Vzpomínám si, že najednou přišla třímetrová vlna, která spláchla všechny lávky. Vidět v Raspenavě o čtyři metry zvednutou řeku a zatopená místa, která dobře znáte, bylo hrozné,“ vybavuje si nepříjemné zážitky také Josef Hanzl, nyní velitel raspenavské stanice hasičů.
Za první den povodní, od noci z pátku na sobotu do noci ze soboty na neděli, přijali operátoři tísňových linek 2242 hovorů. „Největší zátěž nastala mezi 10. 16. hodinou, každých 15 minut operátoři odbavili zhruba 55 hovorů,“ píše se ve webové kronice, kterou kvůli vzpomínce na povodně vytvořili liberečtí profesionální hasiči.
Pět let od povodní: Paní Šrámkové ze Zálezlic vzala povodeň dům i zdraví
Kvůli velké vodě přestaly na severu Čech jezdit vlaky, tisíce domácností byly bez proudu. Lidé, kteří nestačili kvůli ochraně svého majetku utéct, čekali na záchranu na střechách domů nebo v korunách stromů. Evakuace se přitom netýkala jen trvale bydlících, hasiči museli na mnoha místech do bezpečí dostat třeba i celé letní dětské tábory.
Do záchranných a posléze likvidačních prací bylo nakonec nasazeno 267 jednotek profesionálních i dobrovolných hasičů, ty čítaly zhruba tisícovku mužů, zasahovalo také 1800 vojáků, 700 policistů a stovky dobrovolníků a záchranářů.
Prakticky všechny škody na veřejném majetku, které blesková povodeň v roce 2010 napáchala, jsou dnes opraveny. Výjimkou je silnice z Lindavy do Cvikova na Českolipsku. Po povodních se na ní z finanční pomoci přicházející na odstraňování škod nedostalo, a tak ji Liberecký kraj z vlastního rozpočtu opravuje za 102 milionů korun až nyní. Hotovo má být do září, pak budou povodně z roku 2010 definitivně minulostí.