Článek
Na slova o svém přeběhlictví poslanec odpověděl, že je otázkou, zda mandáty patří straně nebo zvoleným osobnostem. Jeho prý lidé zvolili kvůli programu. "ČSSD program zrazuje a nechce ho ve Sněmovně prosazovat," řekl.
Reagoval tak na množící se výčitky, jež mu připomínají jeho někdejší ostrá slova na adresu politických přeběhlíků.
Čtěte také |
---|
Paroubek odešel z ČSSD |
Nečas: Paroubek by si měl vyjasnit, zda je přeběhlíkem, proti kterým tak bojoval |
„Získávání přeběhlíků je odsouzeníhodná forma politické korupce, která de facto mění výsledky demokratických voleb,“ prohlásil například před třemi lety kvůli přeběhnuvším poslancům Miloši Melčákovi a Michalu Pohankovi. Melčák podle něj "vrazil nůž do zad sociální demokracii".
V minulosti dokonce Paroubek uvažoval o prosazení zákona o přeběhlictví, který by umožnil přezkoumat pohnutky politika přestoupivšího ze strany, za niž získal mandát, do jiné strany.
Přeběhlíky jsou Hašek s Palasem
„Úvahy o mém přeběhlictví jsou ubohé, a kdo je rozvíjí, měl by se stydět, zejména kvůli tomu, co jsem pro ČSSD v minulosti udělal. Přeběhlíkem je ten, kdo uvažuje o přeběhnutí na stranu vládní koalice. Za přeběhlictví proto považuji naopak Haškovy (místopředseda ČSSD Michal Hašek pozn. red) úvahy o opuštění koncepce sociálního státu, Palasovy (Jaroslav Palas, hejtman Moravskoslezského kraje) snahy o privatizaci zdravotnictví či opuštění proplácení zdravotnických poplatků,“ napsal Paroubek na svém facebookovém profilu.
Paroubkovi na ČSSD vadí především to, že váhá v prosazení přímé volby prezidenta, ač ji má v programu, a také skrytá privatizace novojičínské nemocnice, kterou straničtí hejtmani v drtivé většině podpořili, ač je to proti programu ČSSD.
Paroubek kritizoval v roce 2009 i poslance za TOP 09, kterou nepovažoval za parlamentní stranu, protože ji nikdo nevolil. Její poslanci byli zvoleni za KDU-ČSL. Se stranou dokonce odmítal jednat.