Článek
Do práce v Pražských službách byli zařazeni odsouzení z věznic na Pankráci a v Ruzyni. Mají pomoci vyřešit nedostatek kapacit, zejména u profesí s nízkou kvalifikací, kde v současné době ani pracovní agentury nestíhají pokrývat požadavky v plném rozsahu.
Navíc je tato forma zaměstnávání pro Pražské služby ekonomicky výhodná. V neposlední řadě je to možnost, jak pomoci vězňům prohlubovat pracovní návyky a připravovat je tak na život po propuštění.
„K dnešnímu dni u nás působí deset odsouzených z pankrácké věznice, kteří pracují na ranní i odpolední směně na třídicí lince papíru ve Vysočanech. Čtrnáct odsouzených z Ruzyně je pak rozděleno na ranní a odpolední směnu na třídicí lince v Chrašťanech,“ říká tiskový mluvčí Pražských služeb Radim Mana.
Čtyřicet hodin týdně
Odsouzení pracují na plný úvazek 40 hodin týdně bez nároku na pracovní volno. Jejich měsíční odměna je 4,5 tisíce korun. Z ní jim strhávají náklady výkonu trestu nebo případné exekuce.
„Vesměs se jedná o vězně, kteří jsou odsouzení za majetkovou trestnou činnost, což znamená krádeže, zpronevěra, porušení vyživovacích povinností a jiné drobnější delikty. Dohled na místě není, je zde pouze kontrola ze strany vězeňské služby v nepravidelných intervalech,“ uvedl ředitel Věznice Pankrác Petr Suk.
Namátkově mohou vězňům dávat testy na alkohol a drogy.
Pražské služby zajištují dopravu na pracoviště a zpět, odsouzeným poskytly i základní pracovní pomůcky. Navíc byl odsouzeným vyčleněn speciální oddělený prostor, kde se mohou převléknout nebo strávit obědovou přestávku.
Bavit se jen o pracovních věcech
„Všichni naši zaměstnanci plně respektují podmínky spolupráce s novými kolegy a podepsali poučení, jak se chovat. Například není povoleno bavit se o jiných než pracovních záležitostech či předávat si věci, které nesouvisí s výkonem práce,“ vysvětluje mluvčí Mana.
Odsouzené znají jménem pouze mistři, ostatní zaměstnanci s nimi přijdou do kontaktu minimálně.
Nyní čeká na posudky o způsobilosti práce v Pražských službách další desítka odsouzených. Uvažuje se až o padesátce takto pracujících, a to nejen v třídicích centrech papíru.