Článek
Areál pražského letiště od pondělního odpoledne střeží obrněný transportér. Cestující musejí počítat i se zvýšenou kontrolou aut a osob.
"Veškerá opatření mají preventivní charakter. V tuto chvíli nemáme žádné informace o tom, že by nám hrozil nějaký úder ze strany teroristů," zdůraznil mluvčí prezídia Jiří Vokuš s tím, že zesílení hlídek se týká především Prahy a dalších velkých měst.
"Riziková jsou místa s velkou koncentrací osob. O zaváděných opatření přitom rozhodují jednotlivá policejní ředitelství, neboť znají potencionálně ohrožená místa a také určí, jaké prostředky nasadit," sdělil Vokuš.
Hlídky podle něj posílí i psovodi se psy speciálně vycvičenými na vyhledávání výbušnin.
Do akcí se navíc zapojí i protiteroristický odbor Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu.
Kontroly na hranicích
Druhým významným opatřením jsou zvýšené kontroly na hranicích. "Občané pocítí především to, že kontroly na hranicích budou trvat déle. U cizinců bude prováděna důsledná kontrola cestovních dokladů a bude věnována zvýšená pozornost osobám, které přijíždějí z rizikových oblastí," řekla mluvčí ředitelství služby cizinecké a pohraniční policie Taťána Muselová.
"Častěji budeme také provádět kontroly zavazadel nebo nákladních prostor se psy schopnými najít výbušniny. Zatím máme situaci pod kontrolou, takže není důvod k posílení stavů cizineckých policistů na hranicích," dodala Muselová.
O kontrolu českých vlaků se mají postarat železniční policisté, kteří v soupravách již nyní v utajení působí.
"My zatím nemáme žádné pokyny, že bychom se měli chovat jinak než doposud. Železniční policisté nás ale nemusí informovat o svých aktivitách, a to z toho důvodu, abychom co nejvíce omezili únik informací. Od kolegů ale vím, že například na Hlavním nádraží v Praze je větší počet policistů než jindy," doplnil mluvčí Českých drah Petr Šťáhlavský.
Malá snaha politiků
Protiteroristická opatření v Česku jsou stále nedostatečná, tvrdí bývalý ředitel vojenské rozvědky Andor Šándor. ČTK řekl, že postrádá zejména aktivní snahu politiků vzdělávat v této souvislosti veřejnost.
"Je třeba, aby politici v kombinaci s dalšími institucemi našli způsob, jak lidem osvětlit hrozbu terorismu," prohlásil Šándor. Běžný český občan by podle něj určitě nevěděl, jak se v případě krize orientovat.
"Je to jejich (politiků) odpovědnost," dodal. Politici by podle vojenského experta měli lidem říkat, aby si více všímali podezřelých předmětů.