Článek
„Uskutečnili jsme řadu transportů koní do Mongolska, návrat na západ země považujeme za završený. Když se na nás obrátily úřady z Kazachstánu, jestli bychom se neangažovali v reintrodukci koní tam, uvítali jsme to,“ vysvětlil ředitel pražské zahrady Miroslav Bobek. Memorandum o spolupráci podepsali premiéři obou zemí loni na jaře. Kazachstán patří k zemím, kde koně Převalského v minulosti žili. Před dvaceti lety započal první pokus o návrat, který nebyl úspěšný.
Volba po pečlivém průzkumu padla na Altyn Dala, Zlatou step ve středním Kazachstánu. Podle Bobka splňuje několik klíčových požadavků. Jedná se o úživnou step, hodně pusté místo, což snižuje riziko konfliktů mezi chovateli dobytka a divokými koňmi. Výhodou je i existující infrastruktura, která vznikla při budování reintrodukčního centra pro kulany, jedno ze čtyř dnes žijících poddruhů osla asijského.
Stejně jako v minulosti zoo využije k transportům armádní letouny. „Ovšem tentokrát odstartují dva, jeden z Prahy, druhý z Berlína, s nímž spolupracujeme,“ poznamenal Bobek.
Koně, kteří zamíří do nového domova, musejí splnit řadu kritérií. „Důležitý je věk, pohlaví. Letos vezeme pět klisen a tři hřebce. Také vzájemná příbuznost, podstatnou roli hraje povaha,“ konstatoval Bobek. Protože některá zvířata snášejí transport snáz, jiná hůř, zahrady předvybraly víc koní, osm v chovné stanici v Dolním Dobřejově, totéž v Berlíně. „Finální výběr proběhne 3. června ráno,“ konstatoval Bobek.
Cesta, kterou zvířata absolvují ve speciálních transportních boxech, měří několik tisíc kilometrů, zahrnuje dvě mezipřistání. V cíli pak zamíří nákladními vozy do aklimatizační ohrady, kde koně stráví asi rok.
Transport financuje pražská zoo z peněz ze vstupného, kdy na zvláštní konto putuje osm korun z každé vstupenky, a také ze sbírkového konta Pomáháme jim přežít.
Zoo začala před covidem připravovat návrat koně Převalského i do východního Mongolska. „V létě jsme tam zřídili kemp, vyměřili ohrady, chystáme se ke stavbě,“ přiblížil Bobek. Tam chce vyslat minimálně 50 nových koní Převalského, kteří by měli zlepšit genetickou rozmanitost místní populace těchto zvířat.
Do Mongolska pražská zoo v projektu Návrat divokých koní zatím přepravila 38 koní.
Koně Převalského objevil ruský geograf Nikolaj Prževalský a popsal ho Ivan Semjonovič Poljakov roku 1881. Do Evropy a Severní Ameriky se dostali na přelomu 19. a 20. století. Po druhé světové válce začínalo být zřejmé, že z přírody zcela vymizí. V roce 1959 proto byla do Prahy svolána konference, která hledala cesty, jak tento druh zachránit. Od té doby Zoo Praha vede světovou plemennou knihu koně Převalského. Z přírody vymizel koncem 60. let. V lidské péči ale existovala stabilně rostoucí populace, která na přelomu 80. a 90. let umožnila zahájit reintrodukci nejdřív do Číny, potom do Mongolska. V Mongolsku ve volné přírodě žije asi 800 jedinců, dalších 200 je v Číně. Evropský chovný program zahrnuje 200-300 kusů.