Článek
Pedagogové a psychologové zdůrazňují: nepodléhejte stresu! Dítě může předejít neúspěchu i tím, že při vlastních zkouškách s relativně chladnou hlavou prostě přeskočí to, co mu zrovna nejde, a k úlohám se vrátí později, aby neztrácelo drahocený čas.
Podstatné je zaměřit se hlavně na ty části testu, které jsou nejvíce bodově ohodnoceny. Rozhodně se vyplatí vyzkoušet si testy z loňska. V nejmenším tlaku jsou uchazeči o učiliště a některé odborné školy (někde berou bez přijímaček podle známek ze ZŠ), ale i na některých gymnáziích. Obrovský přetlak zájemců je na nejvyhlášenějších školách, především víceletých gymnáziích.
Uchazeče čeká u přijímaček zkouška z českého jazyka a matematiky a mnohde psychologický test či test všeobecných studijních předpokladů. Někde se objeví angličtina nebo němčina.
Při přijímacích zkouškách dává dětem nejvíce zabrat matematika. Zástupce ředitele Gymnázia U Libeňského zámku na Praze 8 Jiří Koska doporučuje k přípravě na ni notoricky známou Sbírku úloh z matematiky pro ZŠ ("Bělouna").
Ve středu 16.3. v Právu
Přijímačky na SŠ: jak se připravit
Ukázky testů se správným řešením
Finty jak testy vyplňovat
Rady psychologa
Z čeho se učit
Kolik stojí přípravné kursy
Kde je největší přetlak
Většina gymnázií a SOŠ organizuje přípravné kursy, z nichž vyplyne, co po dětech bude při přijímačkách chtít. Stojí od několika set korun do dvou tisíc. Někde si lze domluvit i individuální přípravu, pokud jste nestihli termíny kursů.