Článek
Překvapilo vás to?
Není to situace, která by byla nějak nová nebo překvapivá. Obecně platí, že v ČR se nekriminalizují žádné konkrétní symboly. Není žádný seznam zakázaných symbolů, písmen, číslic. To, co se kriminalizuje, je jednání, projev. Buď podporuje nějaké hnutí, nebo v tomto případě něco popírá či něco jiného schvaluje. Jde o konkrétní jednání, které naplňuje skutkovou podstatu trestného činu. To je to, co je sankcionovatelné a trestné. Nikoli samotný symbol.
Rusové si začali dávat symbol „Z“ na auta i oblečení. Objevil se už i v Česku
Jak to chcete řešit?
Pokud jde o to jednání, to lze spáchat různými způsoby. Můžete to jednání spáchat slovem, můžete natočit video, můžete to napsat nebo nakreslit. Součástí možností, jak můžete takový trestný čin spáchat, je i použití něčeho, čemu se už dlouho říká zástupné symboly. U každého použití zástupných symbolů je důležitý kontext.
Jak se posuzuje?
Kontext se posuzuje a musí ho orgány činné v trestním řízení prokázat. Svastika je možný příklad, lze si u ní představit příklady legitimního a netrestného použití a asi to není úplně typické.
Rusové mučí zaměstnance Záporožské jaderné elektrárny, tvrdí ukrajinský ministr
Vzhledem k tomu, že se tady bavíme o písmenu, tak mi připadá jako přiléhavější příklad s číslicemi. Nezapomeňme, že před časem bylo poměrně časté, že čeští neonacisté používali mezi svými zástupnými symboly třeba i číslovky. Pokud byl někdo kriminalizován, že použil číslovku 18 nebo 88 (odkaz na Adolfa Hitlera či nacistický pozdrav podle pořadí písmen v abecedě, pozn. red.), tak vždycky to bylo v konkrétním kontextu, který se mu musel prokázat. Neřešili jsme číslovku jako takovou.