Článek
Jedním z dobrovolníků, který u stánku pravidelně pomáhal jako tlumočník, je místopředseda Akademie věd ČR Jan Řídký. „Na Florenc pravidelně přijížděli ve večerních a nočních hodinách ukrajinské rodiny z Kyjeva, Lvova, Záporoží. Pomáhali jsme je registrovat a podle databáze nabízených volných bytů hned sehnat ubytování,“ popsal Právu Řídký chod informačního stánku, který stál hned vedle odbavovací haly.
„Obsloužili jsme přibližně stovku lidí denně, ale přicházeli k nám i lidé, co už byli v Praze ubytovaní. Chtěli například pomoci se smlouvou, které nerozuměli, nebo když potřebovali něco přeložit. Byl to pro ně takový záchytný bod,“ dodal.
Ukrajinky vyrazily uklízet ulice Prahy. Jako poděkování za azyl
Krizový štáb se 2. května rozhodl infostánek uzavřít s tím, že bude stačit informační tabule, která bude odkazovat na blízké Hlavní nádraží, kde funguje podobné centrum, či na Krajské asistenční centrum Ukrajině.
Vadil by při kampani, tvrdí kritici
„Na Florenci teď není nic a pořád tam nějaké rodiny přijíždějí, i když už méně. Po třiceti hodinách jízdy autobusem jsou dezorientovaní, nějaké informační tabule si mnohdy ani nevšimnou,“ uvedl Řídký. „Proslýchalo se už delší dobu, že město chce stánek zavřít, protože se bojí, že opozice bude naší pomoci Ukrajině zneužívat v komunální kampani,“ dodal.
Asistentka radního Petra Hlubučka (STAN), který měl pomoc Ukrajincům v gesci, Kateřina Kubešová Právu řekla, že město stánek zrušilo z toho důvodu, že počty běženců přijíždějících do Prahy se ztenčily.
Tisíce uprchlíků se musí před létem přestěhovat
„Už není tak velká klientela, zároveň docházeli dobrovolníci. Nyní jsou na Florenci vylepené informační cedule, z nichž se dozví všechno potřebné,“ řekla. Odmítla, že by město rušilo stánek z politických důvodů. „Naopak, Praha má nejvíc ukrajinských běženců a město pro ně dělá maximum,“ uvedla.
Nikdo nám nic neřekl
Postup magistrátu zkritizovala i ředitelka Konsorcia nevládních organizací pracujících s migranty ČR Andrea Krchová.
Praha 6 chce omezit vlastnické právo Ruska k budově školy v Bubenči
„Ze strany města je to už několikátý případ špatné komunikace. Stánek náhle zmizel a nikdo nám nic neřekl. Až po několika dnech jsme zjistili, co se stalo, a mezitím na Florenc stále přijížděly dezorientované rodiny s dětmi,“ řekla Právu Krchová.
„Je pravda, že jich jezdí méně, stále ale přijíždějí,“ řekla. Umístění informační tabule podle ní není dostačující. „I když cesta na Hlavní nádraží není extrémně složitá, pokud rodina přijede po vyčerpávající cestě, měla by dostat nějakou základní podporu hned na tom místě,“ dodala Krchová.