Článek
Odhlasovali, že termín 1. července považují „za velmi kritický“, a požádali vládu o harmonogram kroků v dostatečném předstihu a o školení úředníků. „Pokud budeme postupovat takzvaně partyzánsky, ono se to nějak spatlá. Ale jakmile budou rozhodnutí stavebních úřadů podrobena soudním rozhodnutím, budou shozena,“ uvedl Radomír Nepil (ANO). Nejasno je podle něho o takzvaném portálu stavebníka, ale i o územním geoportálu.
Otázky se podle primátorova náměstka Petra Hlaváčka (za STAN) týkají zejména digitalizace. Přesto radil zachovat chladnou hlavu. Připravený harmonogram kroků přečetla Zuzana Freitas Lopesová (Piráti), ale kolegy tím nepřesvědčila.
Nejistotě čelí i úředníci, ačkoli procházejí školeními. „Jenže k digitalizaci nebylo do dnešního dne ani jedno školení,“ řekl šéf magistrátní sekce rozhodování o území Tomáš Veselý. Školení pro pražské úředníky je podle Freitas Lopesové na programu začátkem dubna.
Prezident podepsal novelu stavebního zákona
Výzva parlamentu neprošla
Mít jen tři měsíce na testování systému znamená podle Zdeňka Zajíčka (ODS) riziko. „Počítalo se s půlroční dobou testování všech nových systémů,“ uvedl. Pokud podle Tomáše Peka (TOP 09) lze odložit účinnost zákona, mělo by se to stát. „Nestihne se to a všichni to víme,“ řekla Barbora Rázga (ANO).
„Pakliže dostaneme informace zítra a pozítří se spustí zkušební provoz, všichni zatnou zuby, pak se to možná za 101 dní stihne,“ dodal Pavel Zelenka (Praha sobě), který navrhl výzvu parlamentu o prodloužení přechodného období. Výzva nebyla přijata. Pokud by systém ale 1. července nefungoval, hrozí podle Nepila hospodářské škody.
O stavebním zákonu před týdnem jednala vládní koalice, vicepremiér pro digitalizaci Ivan Bartoš (Piráti) lídry koaličních stran ujišťoval, že se stihnou všechny kroky, které souvisejí se změnami ve stavebním řízení.