Článek
„Všemi hlasy jsme na Radě schválili takový postup, že se budeme všemi možnými právními kroky snažit o zrušení této dražby. Odvolali jsme se proti rozhodnutí o příklepu, kterým bychom nemovitosti nabyli, a bude o tom rozhodovat soud v Brně. Budeme se snažit, aby rozhodl tak, že se dražba ruší a bude se opakovat,“ oznámil po jednání vedení města radní pro majetek Adam Zábranský (Piráti).
Pozemky o rozloze přibližně 17 tisíc metrů čtverečních s několika převážně kancelářskými budovami v pražském Braníku koupil magistrát v nucené dražbě koncem loňského roku za 649 milionů korun, tedy více než trojnásobek vyvolávací ceny, jež činila 201 milionů. Konečná nabídka Prahy byla těsně pod maximálním příhozem 650 milionů, který si stanovili zástupci města. Znalecký odhad na cenu byl okolo 300 milionů.
V posledních fázích dražby se Praha předháněla s původně neznámým dražitelem. Tím, jak zaznělo v pondělí na mimořádném zastupitelstvu, byla dceřiná firma investičního fondu IFIS, který drží za Soukupovými firmami pohledávky a má také financovat reorganizaci společností. Firma se zabrzdila na částce 647,9 milionu.
„Podezřelý průběh“. Náměstci primátora Prahy podali trestní oznámení kvůli dražbě Soukupových nemovitostí
Následně vyvstalo podezření, že unikla předem tajně dohodnutá výše maximálního příhozu Prahy a druhý účastník aukční cenu schválně navýšil těsně pod limit města. Náměstci primátora Jiří Pospíšil (TOP 09) a Jana Komrsková společně se zastupitelkou a senátorkou Hanou Kordovou Marvanovou (nest.) proto podali trestní oznámení, ke kterému se jako potenciálně poškozená připojila Praha.
V případě, že by se město u soudu uspělo a dražba se opakovala, bude podle Zábranského další účast města v ní záležet na rozhodnutí zastupitelů a vedení metropole.
„Za sebe bych to podporoval, ale chtěl bych, abychom stanovili nižší maximální cenu. Považuji za podezřelé, že jsme se přehazovali s jedním subjektem posledních 280 milionů korun a shodou náhod je to subjekt, který jedná dlouhodobě ve prospěch beneficienta dražby. To ve mně vyvolává dojem, že ten subjekt nebyl upřímný,“ přiblížil radní.
Podezřelou dražbou se v pondělí na mimořádném jednání svolaném na popud opozičních hnutí ANO, SPD a Praha Sobě zabývalo i zastupitelstvo. Zástupci opozice se pozastavovali například u toho, od koho mohla případně informace a maximálním příklepu utéct, a také je zajímalo, jak tomu hodlá v budoucnu město zabránit.
Zábranský zastupitelům sdělil, že pokud město neuspěje u soudu s odvoláním proti příhozu a potvrzení platnosti aukce, navrhne, aby město nabyté pozemky prodalo investičnímu fondu k odkoupení za 647,9 milionu korun, což byla nejvyšší fondem nabídnutá cena v aukci.
Proti tomu se postavilo koaliční hnutí STAN, podle kterého by byl prodej krátkozraký. „Pozemky představují strategický majetek, který město může využít pro rozvoj školství, sportu a dalších veřejných služeb,“ oponoval radní pro školství Antonín Klecanda (STAN). Na pozemcích chce magistrát podle dřívějších informací vybudovat kampus, který má posílit nedostatečné kapacity středních škol.
Zastupitelé v pondělí nakonec jednohlasně přijali usnesení, které ukládá radě uvést, jak vznikla maximální možná výše příhozu, a do konce června by mělo město zpracovat metodiku účastí v dražbách, kterou by minimalizovala riziko úniku informací.