Hlavní obsah

Praha se brání kritice Bruselu za Schengen

Právo, jt, bh
PRAHA

Ministerstvo vnitra odmítá kritiku Evropské komise, podle které může za odklad rozšíření schengenského prostoru naše nepřipravenost na zavedení speciální počítačové sítě - Schengenského informační systému II (SIS II.). Tento systém by měl do centrálního počítače ve Štrasburku odvádět data např. o hledaných osobách nebo odcizených automobilech.

Článek

"Je to odveta za to, že jsme se ozvali s kritikou odložení našeho vstupu do schengenského prostoru. V uplynulém roce proběhly ze strany komise čtyři hodnocení naší připravenosti na zrušení kontrol a ani jedna z těchto misí nenašla jedinou chybu. To hodnocení bylo velmi pozitivní," řekl v pátek Právu ředitel ministerského odboru azylové a migrační politiky Tomáš Haišman.

Horší je prý jen Polsko

Z expertního dokumentu Evropské komise vyplývá, že Česko má v připravenosti na zrušení kontrol druhou nejhorší bilanci z celé Unie, horší je už prý jen Polsko. "Problematickým bodem je zavádění unifikovaného softwaru," potvrdil v pátek Právu Friso Roscam Abbing, mluvčí místopředsedy Komise Franca Frattiniho.

Haišman uvedl, že tento dokument byl sepsán v březnu letošního roku a týkal se pouze harmonogramu výběrového řízení na dodavatele národního Schengenského informačního systému druhé generace. "Řízení mělo být ukončeno v polovině ledna příštího roku a na to máme stále ještě dost času," poznamenal Haišman. Zároveň dodal, že Praha je na vstup do Schengenu v původním termínu, tedy v říjnu příštího roku, plně připravena.

Český velvyslanec při EU Jan Kohout také před časem poukázal na to, že Unie dává o kauze Schengen zavádějící informace. Potvrdil také, že Praha považuje za schůdnou cestu portugalský návrh, tj. nejprve se připojit k síti a nový software zavádět teprve později.

Spor mezi Českou republikou a Bruselem vznikl po avizovaném odložení našeho připojení k schengenskému prostoru o několik měsíců až na přelom let 2008 a 2009.

Související témata:

Související články

Výběr článků

Načítám