Článek
„Posláním muzea by mělo být připomínat si oběti, důsledky i odpůrce totalitních režimů. Instituce by se měla starat o zachování historické paměti a informovat o klíčových událostech 20. století, které souvisely se vznikem a pádem totalitních režimů na území ČSR,” uvedla předkladatelka návrhu na vznik muzea radní za STAN Hana Marvanová.
Důležitým úkolem by podle ní měla být i snaha přimět nadcházející generace pochopit to, co k nástupu totality vede a jaké jsou jejich příčiny. Pro vznik takového muzea hlasovali všichni zastupitelé napříč politickým spektrem.
„Chceme zajistit dlouhodobý život muzea na desetiletí, aby bylo zárukou investic a rozvoje. Musí být ale i interaktivní a na internetu srozumitelné a přístupné všem,” dodal Pirát Martin Arden.
Místo město nezná
Zatím ale Praha nemá jasno o tom, kde by takové muzeum mělo stát. Jasno není ani v tom, jestli využít nějakou ze stávajících budov ve vlastnictví města nebo postavit novou.
Radní pro majetek Jan Chabr (TOP 09) uvedl, že město uvažuje například o Domu pážat i několika dalších historických domech v centru města. Ve hře je podle něj i výměna za státní majetek. Jednání probíhají s ministerstvem obrany o vile v Dělostřelecké ulici.
Dlouhodobě se ozývají hlasy pro to, aby takové muzeum vzniklo v místě někdejšího památníku Stalina na Letné. Na magistrátu zároveň již několik let z doby, kdy radní pro majetek byla ještě Alexandra Udženija (ODS), leží projekt na rekonstrukci místa bývalého pomníku, a právě přípravu na výstavbu muzea.
Jak Novinky ve čtvrtek informovaly, památník je ale podle posudku stavebního úřadu Prahy 7 v havarijním stavu a musí být okamžitě uzavřen. Do konce roku by pak Praha chtěla mít rozsáhlý odborný posudek a řešit, co dál.
Proti muzeu na Letné dlouhodobě vystupuje starosta Prahy 7 a lídr Prahy sobě Jan Čižinský.