Článek
"Do pozemků zasahuje veřejně prospěšná stavba - trasa jihovýchodní části silničního okruhu. Byly proto vydány v rozporu s platným zákonem," konstatoval Bém. Podle magistrátu půda měla být vyloučena z převodů na osoby, které drží nárok na vydání náhradní půdy v rámci restitucí.
Praha projekt okruhu, jehož výstavbu plánuje na rok 2010, zanesla do změn v územním plánu schválených v listopadu 2004. "Fond o našich plánech věděl. Dvacátého června vznesl dotaz, zda může půdu vydat. Odpověděli jsme třináctého července, tj. v rámci zákonné lhůty, že ne. V tu dobu byly pozemky už přepsané na nové majitele," řekl náměstek primátora Rudolf Blažek (ODS).
Bém zpochybnil i vydání 8000 metrů čtverečních v Ďáblicích, kde město plánovalo bytovou výstavbu. "I v tomto případě zvažujeme žalobu," konstatoval. Náklady na možné soudní spory odhadlo vedení města na statisíce až milióny korun.
Magistrát prověřuje i další převody
PF během června celkem vydal v okolí Prahy pozemky o rozloze 170 hektarů. Bém politickou odpovědnost připsal ministrovi zemědělství Petrovi Zgarbovi (ČSSD). Na dotaz Práva, zda mu nevadí aktivity dvou členů ODS - Martina Kocourka a Jiřího Drdy v Pozemkovém fondu odpověděl: "Zajímá mě půda. Nechci politikařit."
"Stát prostřednictvím pozemkového fondu pojídá sám sebe. Přišel až o dvě miliardy korun. Postavili bychom za ně například stanici metra," podotkl Bém. Magistrát prověřuje i další převody PF v metropoli z letošního léta. "Jde o prevenci," uzavřel primátor.
Uhříněves před časem získala od PF bezplatným převodem 15 hektarů půdy. Část z ní prodala za desítky miliónů korun soukromé společnosti Skanska. "Firma zvítězila ve výběrovém řízení. Metr zasíťovaného pozemku získala za tisíc korun. Peníze jsme vložili do rozpočtu. Postavili jsme z nich mimo jiné pavilón školky," řekl Právu uhříněveský starosta Milan Coller (ODS).