Článek
Studie vývoje Prahy do roku 2050 zahrnuje pět scénářů vývoje migrace, ekonomické situace, růst zástavby. Podle nich by se pražská populace měla zvýšit od 1,66 do 1,97 milionu obyvatel.
Ke konci loňského roku žilo v Praze podle údajů Českého statistického úřadu asi 1,38 milionu lidí. Dvoumilionová metropole by představovala nárůst obyvatel za čtvrt století asi o 45 %.
„K vyššímu nárůstu počtu obyvatel dochází především v oblastech, kde je velké množství nové rezidenční výstavby,“ stojí v analýze institutu. Podle ní poroste počet narozených dětí, ve věku do 5 let o více než 20 % proti současnosti. „Růst by také měl absolutní počet seniorů, kdy počet obyvatel starších 80 let by se měl zvýšit o 56 %, přestože průměrný věk by měl růst jen nepatrně,“ uvedl kolektiv autorů.
Třetina obyvatel ČR budou senioři. Ministerstvo shrnulo důvody změn v důchodech
Město se podle nich proto musí vyrovnat s tlakem na své vybavení. „Prognóza nabízí vedení města tvrdá data pro územní plánování a strategická rozhodnutí, která se týkají rozvoje veřejné infrastruktury a služeb,“ řekl šéf institutu Ondřej Boháč.
Podle něho se nová verze studie zásadně neliší od té loňské, byla však zpřesněna po připomínkách, a to zejména u školství.
U školství bylo zpřesněno věkové složení dětí, doplněna analýza kapacit středních škol a také analýza pěší dostupnosti škol. Ukázalo se, že takzvané tabulkové kapacity škol v databázi ministerstva neodpovídaly skutečnosti. Institut je konfrontoval s daty městských částí a během podzimu je ještě zpřesní.
Prognóza se má každý rok aktualizovat.