Hlavní obsah

Praha a Středočeši se přetahují, kdo může za nedostatek míst na gymnáziích

Praha nezvládá svoji metropolitní funkci, kdy má nabízet středoškolské vzdělání i širokému okolí, na což dostává peníze, zaznívá kritika nejen ze středních Čech. Radní pro školství Antonín Klecanda (STAN) se však brání, že míst nabízejí nadmíru, jenže zájem z jiných regionů nelze odhadnout. Volná místa pro druhé kolo jsou také na gymnáziích, ale dvě třetiny z nich na soukromých školách.

Foto: Petr Horník, Právo

Pražský radní pro školství Antonín Klecanda (STAN)

Článek

Seznam volných míst pro druhé kolo měl být původně uveden na registračním serveru dipsy.cz, ale nakonec je ke stažení v excelové tabulce na webu prihlaskynastredni.cz. Vyhledávání v úterý dopoledne na přijímačkové stránce zatím nefungovalo.

V Praze každopádně po prvním kole přijímaček na střední školy bylo neúspěšných uchazečů 16 procent, konkrétně 1524 deváťáků, což je nejvíc v republice. Ve středních Čechách, odkud se rovněž velká část dětí hlásí na školy v Praze, to bylo 1245 neúspěšných - a podíl byl dvakrát nižší. Celkem se v prvním kole na čtyřletý obor neuchytilo na šest tisíc uchazečů. V Praze nepochodili zejména z kapacitních důvodů.

Na gymnázia se nedostali ani premianti, ačkoli jinde by si mohli ve stejném oboru vybírat.

Mrhání talenty? Ani šikovní se na gymnázia nedostali

Domácí

„V Praze jsme nabízeli 18 500 míst, a jelikož máme 12 500 žáků v 9. třídách, tak jsem předpokládal, že to krásně vyjde. Když se loni hlásilo sedm tisíc žáků z ostatních krajů, tak všichni říkali, že to je rekord. A letos přišlo těch přihlášek z ostatních krajů přes deset tisíc,“ řekl Právu a Novinkám Klecanda.

Podle něj je v Praze ve druhém kole k dispozici 2200 volných míst, na gymnáziích 850, ale více než dvě třetiny na soukromých školách, což se prodraží. Školné může vyjít přes 50 tisíc ročně, ale také na 130 tisíc. Podle zveřejněných tabulek je volných míst na veřejných gymnáziích v Praze ani ne 120.

Úspěšných maturantů je rekordně nejvíce. I z matematiky

Domácí

Na čtyřletých gymnáziích je po celé republice 1257 volných míst. Přihlášky ke druhému kolu se přes systém DiPSy nebo v listinné podobě mohou podávat do páteční půlnoci. Školní přijímačky proběhnou 8. až 12. června a 21. června budou zveřejněny výsledky.

Ve středních Čechách už je podle radního pro školství Milana Váchy míst na gymnáziích málo, a tudíž není jisté, zda se bude dát uspět i s nižším počtem bodů ze státních testů než v prvním kole. „Ve Slaném v prvním kole přijali všechny, kteří splnili kritéria, a sedm míst zbylo. Pokud se na tato místa vrhnou všichni, tak nemusí stačit stejný počet bodů, kterého dosáhl poslední přijatý v prvním kole,“ přiblížil.

„Na pronájmy nemáme“

A připomněl, že ve financování hlavního města se pamatuje i na jeho metropolitní funkci, kdy má zajišťovat služby také pro okolní regiony jako v případě nemocnic.

„A to neplní. Do Prahy bylo přijato z okolních regionů 41 procent uchazečů, ale v Brně to bylo 51 procent a třeba v Olomouci 63 procent,“ dodal.

Klecanda kritiku odmítl s tím, že speciálně na školy Praha peníze navíc nemá a investovat musí také třeba do dopravy.

Většina deváťáků už má jisté místo ve škole, tři čtvrtiny podle hlavní priority

Domácí

Kritikou nešetřila ani poslankyně Renáta Zajíčková (ODS), jejíž stranický kolega Bohuslav Svoboda je pražským primátorem. „Je mi líto, že to musím říct, ale za působení koalice se tady nic podstatného nestalo,“ sdělila Právu a Novinkám.

Podle ní jsou návrhy na výstavbu školských kampusů třeba v Letňanech na dlouhé lokte a nevyřeší akutní nedostatek míst. Podle ní by si Praha měla pronajmout budovy a v nich narychlo zřídit školy. Připomněla, že prosadila změnu hygienických podmínek, které úpravu prostor pro školy umožňují.

Podle Klecandy to tak jednoduché není. „Několikrát jsme oslovili soukromníky, bavili jsme se i s církví, jestli nemá prostory. Jednu budovu jsme koupili, další dva nákupy připravujeme,“ uvedl. A dodal, že vhodné prostory k pronájmu si většinou zaberou soukromé školy, které mohou nabídnout více než Praha.

Ředitelé si budou muset body v přijímačkách lépe hlídat

Domácí

Krejčí: S digitalizací přijímaček jsem spokojen na 100 %. V principu zůstanou stejné i příští rok

PoliTalk

Související články

Chudí a bohatí. Přijímačky ukázaly rozdíly

Česko nevyužívá schopností dětí a jejich vzdělávací dráha pak neodpovídá tomu, nač by skutečně měly. Dřívější podobná zjištění potvrdila nová analýza České...

Víceletá gymnázia nemusí být vždy výhrou

Přijímačky na osmiletá gymnázia minulý týden ve středu skončily a zhruba polovina uchazečů si může být jistá, že neuspěla. V případě šestiletých gymnázií to...

Výběr článků

Načítám