Článek
Ve čtvrtek se konal pohřeb hned dvanácti takových lidí najednou na hřbitově ve Strojnické ulici.
„Je to zvláštní pocit pohřbívat někoho, o kom už nikdo nic neví, neznáme jeho příběh. Na běžném pohřbu vnímám více emocí pozůstalých, které se snažím povzbudit. Pozůstalí mi často vyprávějí o člověku, kterého ztratili, takže se o něm hodně dozvím, tady to bohužel chybí,“ porovnával farář z pražské farnosti sv. Antonína z Padovy Pavel Semela, který pohřeb vedl. Někdy se takto pohřbívají i místní bezdomovci. „Takový pohřeb je hezké gesto, že člověk není zapomenutý a myslí se na všechny,“ dodával farář. Drobné střípky příběhů se však někdy najdou i v těchto případech.
Lékař s pacientkou
O letošních pohřbívaných se skutečně mnoho nevědělo, ale už dříve městská část ukládala například urnu z pozůstalosti praktického lékaře. Ten si doma nechával ostatky jedné své pacientky. „Mezi jeho pacienty patřila paní, která zemřela o třináct let dříve. Když pan doktor zjistil, že nikoho neměla, postaral se o kremaci. Urnu zesnulé měl až do své smrti doma,“ uvedl o jednom ze zvláštních nálezů mluvčí Prahy 7 Martin Vokuš. Rozloučení s lékařem si zajistila jeho rodina. Praha 7 se postarala o pohřeb jeho pacientky.
Radnice se dříve postarala také například o manželský pár, jehož urny se našly ve sklepě pod podlahou při rekonstrukci domu, kde manželé bydleli. „Pan Karel zemřel již v roce 1965, paní Marie o dvacet let později v roce 1985,“ připomněl další z příběhů Martin Vokuš. Urny byly nalezeny při rekonstrukci až v roce 2019, o nálezu informovala městskou část policie.
Takové pohřby bez příbuzných a známých zesnulého pořádá radnice už osmým rokem. Lidé z úřadu uložili do hrobu s deskou a nápisem Zemřelí Prahy 7 už téměř sedmdesát uren opuštěných lidí. „S každou z nich jsou spojené silné, někdy šťastné, někdy nešťastné příběhy. Většinou se jedná o lidi, kteří zemřeli v osamění, někdy se k nám také dostanou případy, kdy se po letech kupříkladu při prodeji či rekonstrukci bytu objeví urna dříve zesnulé osoby, jejíž příbuzní již také nežijí nebo nejsou k dohledání,“ uvedl starosta městské části Jan Čižinský (Praha 7 sobě). „To nejmenší, co můžeme pro zemřelé z Prahy 7 udělat, je zajistit jim důstojný pohřeb a hrob,“ dodal starosta.
Náklady kolem 10 tisíc
Pronájem hrobového místa na 10 let vychází na necelých sedm tisíc korun a náklady na jeden pohřeb vycházejí zhruba na deset tisíc. Obce mají ze zákona povinnost vypravovat zesnulým, jejichž příbuzné se nepodaří dohledat nebo se svých povinností zřeknou, takzvané sociální pohřby. Kremaci proplácí stát. Zákon ale obcím nenařizuje mít hrob, kam by se ostatky ukládaly, ani zajišťovat jakékoli obřady. „Nevyzvednuté nebo náhodně nalezené urny by končily na anonymních rozptylových loučkách u krematorií,“ řekl mluvčí radnice Vokuš. Už v roce 2017 se sedmá městská část rozhodla běžnou praxi změnit a zařizuje jednou ročně důstojný pohřeb a uložení uren do městského hrobu.