Článek
„Cílem návrhu je zachování klidného a bezpečného prostředí pro pohodu obyvatel, ochranu životního prostředí a celkovou kvalitu života,“ uvedla v odůvodnění návrhu, který by měl v čase od 22:00 do 6:00 zapovídat vjezd a průjezd do oblasti vymezené Dvořákovým nábřežím, Pařížskou a Revoluční.
Značky jsou doplněny dodatkovou tabulkou s čase a dovětkem „mimo dopravní obsluhy“.
Dopravní obsluhou se slovy prováděcí vyhlášky pravidel provozu na pozemních komunikacích rozumí „vozidla zajišťující zásobování nebo lékařské, opravárenské, údržbářské, komunální a podobné služby, vozidla přepravující osobu těžce zdravotně postiženou, vozidla taxislužby a vozidla, jejichž řidiči, provozovatelé nebo přepravované osoby mají v místech za značkou bydliště, ubytování, sídlo nebo nemovitost“.
Podle mluvčí Prahy 1 Karoliny Šnejdarové začne noční zákaz vjezdu platit od čtvrtka, přičemž městská policie i policie budou moci zastavovat v noci řidiče a zjišťovat, zda respektují dopravní značení, a případně požadovat vysvětlení, proč do zákazu vjeli.
Podle mluvčí se v oblasti například opakovaně konaly „závody“ sportovních vozů.
Praha 1 již v minulosti krátkodobě během několika víkendů zkusila uzavřít vjezd do Dlouhé a okolních ulic pro nerezidenty.
Stávka může ovlivnit provoz v Praze
Po roce hodlá městská část opatření vyhodnotit.
Hlavní město dlouhodobě usiluje o zklidnění dopravy v centru i vyřešení systému parkování.
V uvažuje se například o zpoplatnění vjezdu. Omezení by se mělo týkat pouze některých oblastí památkové rezervace v části Malé Strany a u Smetanova nábřeží. Poplatek by se netýkal rezidentů nebo místních podnikatelů. Vedení magistrátu poukazuje na fakt, že silný automobilový provoz v některých lokalitách zásadně zpomaluje provoz MHD, což se následně přenáší do spolehlivosti celého systému povrchové dopravy.