Hlavní obsah

Práci v lesích našly stovky brigádníků

Právo, Stanislav Ptáčník

V lesích po celém Česku našly přechodné uplatnění i možnost přivýdělku už stovky studentů a dalších lidí, kteří se teď nemohou věnovat své profesi. Řada z nich zareagovala na výzvu generálního ředitele státního podniku Lesy ČR, aby přišli lesníkům pomoci při výsadbě stromků, úklidu a obnově lesů postižených kůrovcovou kalamitou. S jakým ohlasem se tato výzva setkala a jak výpomoc v lesích konkrétně probíhá, popsala Právu mluvčí Lesů ČR Eva Jouklová.

Foto: Ondřej Kořínek, Novinky

Lesy v národním parku trpí suchem i kůrovcem.

Článek

Co konkrétně tito brigádníci v současné době dělají? 

Sázejí stromky, stavějí a opravují oplocenky, které ochrání sazenice před zvěří, uklízejí klest. Dělají jednoduché lesnické činnosti, které jsou v dané lokalitě třeba udělat a na které není potřeba speciální kvalifikace. Hlásí se nám ale například i studenti lesnických škol, ty učíme vyhledávat a označovat stromy napadené kůrovcem.

Dejme tomu, že jsem vysokoškolák z Prahy a chtěl bych jít na dva týdny na brigádu do lesa, nejlépe v dojezdu pražské integrované dopravy. Co mám udělat?

Nejjednodušší je přihlásit se na email brigáda@lesycr.cz, nebo na telefon 725 257 651. Uvedete své jméno, telefonní číslo, věk (podmínkou je stáří nad 18 let), případně i lokalitu, o kterou máte zájem. My se vám do několika dnů ozveme s nabídkou. Pokud v daném místě nejsou státní lesy, které spravujeme, nebo už tamější lesní správa vyčerpala kapacitu volných brigádnických míst, nabídneme vám práci poblíž vámi zvolené lokality. Pokud na ní netrváte, tak i jinde. Zájemce, kteří by chtěli nastoupit později, zapíšeme do pořadníku. Ozveme se každému.

Co si mám vzít na sebe a co s sebou?

Všichni brigádníci by měli mít vlastní pracovní oblečení, pevnou obuv do lesa, pokrývku hlavy. Rukavice a nářadí dostanou na místě. Pracují na čerstvém vzduchu v malých skupinách a v dostatečných vzdálenostech, mají roušku nebo šátek. Důsledně dodržujeme veškerá vládní opatření k omezení kontaktu osob. Dopravu do místa výkonu práce nezajišťujeme.

Samozřejmě neuškodí malá svačinka, něco k pití (ne však alkohol). Není vyloučeno, že malé občerstvení, například teplý čaj, dostanou pomocníci i na místě. To se může lišit po­dle místních podmínek a zvyklostí.

A teď to nejdůležitější – jaký je výdělek?

Podnik Lesy ČR se zájemci uzavře dohodu o provedení práce, a to nejvýše na 300 hodin. Za práci v lese nabízíme snad férové finanční ohodnocení – 120 Kč za hodinu. Brigádník by měl splnit aspoň minimální výkonové požadavky. Za vysedávání na pařezu ani za vyprávění vtipů neplatíme.

Kde je aktuálně lesních pomocníků nejvíc?

Největší zájem je o práci v lesích v okolí Prahy, například u Mníšku pod Brdy nebo v polesích lesního závodu Konopiště. A také v okolí Brna, na lesních správách Náměšť nad Oslavou či Černá Hora. Tedy u větších měst s dobrou dopravní dostupností.

Výběr článků

Načítám