Článek
„Je dostatečná k tomu, aby obloha dnes a během víkendu ztratila typickou modrou barvu a získala spíš mírně zakalený charakter do bíla,“ uvedl Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) na Facebooku.
V nejvyšší koncentraci by se nad územím republiky měl vyskytovat během pondělního dne.
„Bude určitá šance, že by se saharský prach mohl slabě vyskytnout i v případném dešti, kterého ale patrně mnoho nebude,“ informují meteorologové. Prach se do střední Evropy dostává od jihozápadu.
Vielleicht habt ihr es schon bemerkt - der Himmel ist nicht mehr so strahlend blau wie zuletzt. Der Grund liegt in der südlichen Strömung, mit der aktuell Saharastaub über weite Teile Europas geblasen wird. 🐪🐪🐪
Posted by GeoSphere Austria on Friday, March 7, 2025
Průniky saharského prachu do Česka jsou podle meteorologů relativně běžné a současný případ není nijak výrazný.
Výraznou epizodu Česko zažilo loni na Velikonoce, kdy se vliv saharského prachu promítl i v přízemních koncentracích. Meteorologové proto na přelomu loňského března a dubna vyhlásili smogovou situaci. Prach měl tehdy vliv i na výkon solárních elektráren.
Písečné bouře v Africe
Při zvýšených koncentracích prachu v atmosféře nelze vyloučit tzv. špinavý nebo také ,,krvavý déšť“, při kterém dojde k vymývání prachových částic ze vzduchu. Vyschlé kapky deště potom mohou na površích, například na autech, nabývat oranžovohnědého, nažloutlého nebo i rudého zbarvení, po kterém byl samotný jev pojmenován.
Příčinou saharského prachu v atmosféře v období jara jsou četnější písečné bouře způsobené silným větrem v severní části afrického kontinentu. Vítr vynese jemný prach vysoko do atmosféry, odkud ho proudění při vhodném uspořádání tlakových útvarů přivane v menším množství i nad naše území. Písečné bouře jsou v oblasti Sahary zcela běžným jevem, nicméně prach z nich se většinou dostává nad oceán a mimo Evropu.