Článek
O některých návrzích pro vládu, jež se týkají úspor státu i zvýšení jeho příjmů, informovala už s předstihem média či sami členové NERV.
Jedním z nejčastěji zmiňovaných opatření je návrat daně z příjmu fyzických osob na úroveň roku 2020, kdy došlo na zrušení superhrubé mzdy, což připravilo rozpočet zhruba o 100 miliard.
Příjmy státu by mělo posílit rovněž zvýšení poplatků za těžbu nerostných surovin či vyšší zdanění alkoholických a tabákových výrobků, jako tomu bylo i v minulosti.
Úvahy ekonomů směřovaly rovněž k vyšší míře daňové progrese či možnému zavedení odloženého školného na vysokých školách. Náklady na studium by podle nich absolventi mohli začít splácet až v okamžiku, kdy by jejich příjem dosáhl určité hranice.
Sociolog Prokop: Vláda musí pomoci chudším
Dlouhodobě se hovoří o zrušení stání podpory stavebního spoření. Rozpočet by ušetřil rovněž zrušením slev na jízdném.
Ožehavým tématem, které souvisí i s nutností mnoho let odkládané důchodové reformy, je zvýšení věku odchodu do důchodu ze současných 65 let. Hranice by se podle expertů měla posouvat dle očekávané doby dožití, které se se postupně zvyšuje. Lidé by tak měli trávit v penzi zhruba stejnou dobu jako nyní.
Opakovaně zmiňovanou možností úspor je snížení počtu úředníků, snížení nákladů na provoz samospráv i snížení počtu vězňů. Možností je rovněž větší adresnost sociální podpory pro skutečně potřebné.
„Je to jízda“
Vláda na rozdíl expertů bude návrhy posuzovat nejen skrze efektivitu, ale v potaz musí brát i politické dopady těchto vesměs nepopulárních kroků.
Loni skončil rozpočet se schodkem 420 miliard korun. Letos kabinet počítá s jeho výší na úrovni 375 miliard a na příští rok by měl schodek šplhat k 295 miliardám korun. Ačkoliv ČR stále patří k méně zadluženým zemím v rámci EU, tempo růstu dluhu je podle expertů varovné a neudržitelné.
Za prvních 10 měsíců roku zeje v naší státní kase díra v rozsahu 287 miliard. Loni touto dobou mínus 335 miliard, v roce 2020 mínus 274 miliard, v před kovidovém roce 2019 mínus 19,6 miliard.
— Helena Horská (@HelenaHorska) November 1, 2022
To je jízda, co?
„Za prvních 10 měsíců roku zeje v naší státní kase díra v rozsahu 287 miliard. Loni touto dobou mínus 335 miliard, v roce 2020 mínus 274 miliard, v předcovidovém roce 2019 mínus 19,6 miliard. To je jízda, co?“ připomněla na Twitteru rychlost zadlužování členka NERV Helena Horská.
„Dieta pro státní kasu je přísná. Musí být,“ napsala k opakovaně vysokým schodkům.