Hlavní obsah

Povodňových stupňů ubývá, očekává se kulminace na dolním Labi

Horní úseky rozvodněných řek na většině území republiky v sobotu dopoledne klesají, na třetím povodňovém stupni jsou Labe a Svratka. Labe v Ústí má podle předpokladu hydrometeorologů klesnout pod třetí stupeň v neděli v poledne.

Foto: Karel Otcovský, Novinky

Hasič Radek Sibera starší dohlíží na přečerpávání vody z potoka do Labe

Článek

Hladina Labe v Ústí nad Labem by měla dle předpokladů hydrometeorologů kulminovat asi na 620 centimetrech, hranice prvního stupně je 450 centimetrů. Po kulminaci začne hladina pomalu klesat. V pátek večer stagnovala mezi 617 a 619 centimetry. Voda ve městě částečně zaplavila podzemní parkoviště pod nádražím. Uzavřené jsou cyklostezky. S jejich úklidem se začne zřejmě až po mrazech, které meteorologové očekávají začátkem příštího týdne.

„My jsme dostali informaci jak od Povodí Ohře, tak od Povodí Labe o stavu, prognózách a o tom, co lze očekávat. Zároveň jsme tady měli i zástupce Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD), který nás ubezpečil, že protipovodňová vana na komunikaci I/30 bude funkční,“ uvedl ústecký primátor Petr Nedvědický (ANO).

Kvůli nefunkční klapce v šachtě se už dvakrát v krátké době zatopila Přístavní ulice. Velké komplikace to způsobilo v dopravě ve čtvrtek ráno. Klapku vyčistil a zavřel potápěč. Ve čtvrtek večer z vany čerpali vodu hasiči, podle ŘSD se do ní dostala dešťová voda.

Voda z Labe zase útočí na Křešice na Litoměřicku. Obec chrání protipovodňové stěny

Domácí

Pokles hladiny Labe by měl být podle primátora pomalejší než v prosinci. Po první povodňové vlně nevznikly žádné škody. Současná vlna do dnešního odpoledne způsobila škodu kolem 10 000 korun kvůli částečnému zatopení garáží pod hlavním nádražím, které jsou uzavřené. „To budeme uplatňovat u pojišťovny,“ řekl Nedvědický. Dodal, že nebude nutné postavit protipovodňovou stěnu. Úklidové práce zřejmě začnou, až odezní mrazy, které mají přijít v příštím týdnu. Město očekává, že na stezkách vznikne ledová krusta.

Hladiny klesají

První stupeň povodňové aktivity zůstával v sobotu ráno v Olomouckém kraji na dvou místech. Nad jeho spodní hranici v minulých dnech vystoupala řeka Morava v Moravičanech na Šumpersku a v Olomouci –Nových Sadech.

Hladina Moravy v Moravičanech v sobotu v 08:00 dosahovala úrovně 236 centimetrů. První stupeň povodňové aktivity tam začíná platit od 230 centimetrů, druhý od 270 centimetrů. V Olomouci – Nových Sadech byla ve stejném čase na 387 centimetrech, tedy 27 centimetrů nad spodním limitem pro první povodňový stupeň. Druhý tam na ní vstupuje v platnost při dosažení 390 centimetrů. Stav hladiny Moravy byl ráno na obou místech setrvalý.

Podle předpovědi ČHMÚ bude v sobotu v Olomouckém kraji zataženo s deštěm, v Jeseníkách nad 1000 metrů nad mořem se sněžením. Večer by srážky měly přecházet ve smíšené nebo sněhové ve všech polohách. Nejvyšší odpolední teploty vystoupají na tři až šest stupňů Celsia, na horách se budou pohybovat kolem nuly. V neděli by v regionu mělo být oblačno až zataženo, na většině území se sněžením, na jihu zpočátku i se srážkami smíšenými nebo dešťovými.

V Českém Krumlově jsou unavení. Povodně hrozí už od Vánoc

Domácí
Související témata:

Výběr článků

Načítám