Hlavní obsah

Povodně se staly předvolebním tématem politických stran

Zhoršující se situace v povodněmi ohrožených moravských krajích stále více vstupuje do volební kampaně. Politické strany v úterý prezentovaly povodně jako téma číslo jedna a oznámily další plány, jak chtějí pomáhat postiženým místům. Záplavy částečně upozadily i očekávané politické přestřelky na poslední předvolební schůzi sněmovny.

Foto: Milan Vojtek, Právo

Jak pomoci při povodních - nové politické téma stran. Ilustrační foto

Článek

Podle politologů povodně mohou ovlivnit volební výsledek a bude záležet na tom, jak se při nich politici před veřejností předvedou.

"Záleží, jak rychle politici zareagují, jak jsou vidět jako citliví k lidem, kteří se dostali do problémů," řekla  politoložka Vladimíra Dvořáková. Reakce politiků na povodně podle ní může hrát roli u několika procent nerozhodnutých voličů, při těsném volebním souboji to ale může být i rozhodující. Například v Německu v roce 2002 volby rozhodla právě reakce politiků na povodně a situaci v Iráku, dodala.

Marketingoví experti českých stran podle Dvořákové dobře vědí, že lidé negativně vnímají snahu pokračovat ve standardní kampani v době vážné přírodní katastrofy. "Péče o běžné, normální lidi, kteří se dostali do těžké situace, je vlastně ideální věc pro politika," řekla. Lídr ODS Petr Nečas je podle ní zatím silnější než konkurenti v tom, jak toto téma uchopil. "Je to jeho volební region, oblast kde kandiduje, takže se očekává, že bude citlivě sledovat dění kolem povodní," řekla.

ČSSD má zase výhodu v tom, že její hejtmani stojí v čele postižených regionů a budou pomoc organizovat. Důležité podle Dvořákové ale bude, zda politici neudělají nějakou chybu a nepřeženou svou prezentaci v souvislosti s povodněmi. "Musí se chovat racionálně a volič nesmí mít pocit, že pomoc je tam jen proto, aby byl politik vidět," řekla.

Politolog Michal Klíma míní, že z povodní může ve volbách profitovat spíše ČSSD, která má na Moravě své hejtmany. Také podle něj ale bude záležet na tom, jak politici situaci zvládnou. "Pokud hejtmani budou reagovat správně, budou dobře řídit práce na pomoc občanům v postižených lokalitách a budou se patřičně prezentovat, tak myslím, že to mohou být pro ně body navíc," řekl Klíma.

Strany oznámily přerušení kampaně v postižených oblastech

Všechny hlavní politické strany už v pondělí oznámily, že přerušují volební kampaň v postižených regionech. Nečas se dnes omluvil z jednání sněmovny a odjel do Rožnova pod Radhoštěm, kde se chce zapojit do organizace záchranných prací. "Považuji to za pochopitelné gesto, nebudu dělat žádná teatrální, nebo hraná gesta. Já prostě jsem na Rožnovsku doma, takže to považuju za samozřejmost," zdůvodnil své rozhodnutí.

Lídr ODS kandiduje právě ve Zlínském kraji, který patří mezi regiony postižené záplavami. Tvrdí, že tam může být užitečný jako prostředník při komunikaci starostů s centrálními státními institucemi. ODS chce po dohodě se starosty postižených obcí vyslat na pomoc i Modrý tým svých podporovatelů. Ve svých volebních stáncích, takzvaných Městečkách řešení, bude organizovat sbírky na pomoc obětem povodní.

Záplavy byly hlavním tématem i na tiskové konferenci ČSSD. "Tak jako celá země i my žijeme tou otázkou povodní, zejména samozřejmě moravští poslanci," řekl na úvod novinářům předseda ČSSD Jiří Paroubek. Strana podle něj dá na pomoc postiženým občanům 1,2 miliónu korun a bude organizovat sbírky mezi svými zákonodárci. "Ukazuje se právě v takovýchto situacích jako jsou povodně, proč je potřeba silného státu," řekl. Bývalé vládě Mirka Topolánka vyčetl, že nedotáhla některé protipovodňové projekty připravované ještě kabinetem vedeným ČSSD.

Podobnou finanční pomoc jako ČSSD chce na pomoc obětem povodní věnovat i TOP 09. Předseda strany Karel Schwarzenberg v úterý oznámil, že TOP 09 ruší volební kampaň v postižených regionech. Z peněz na stranickou kampaň chce strana asi milion až 1,5 miliónu korun dát na pomoc lidem, které povodně zasáhly.

KSČM oznámila, že její týmy vyrazily na pomoc občanům postiženým povodněmi. "Soustřeďujeme se především na pomoc starším lidem, kteří nemohou fyzicky zvládat činnosti, jako je záchrana a zabezpečení majetku," uvedla jednička kandidátky KSČM v Moravskoslezském kraji Kateřina Konečná. Politické strany by podle ní ale neměly povodně zneužívat k volební kampani.

Ministerstvo vnitra zatím vyhodnocuje situaci, jak by záplavy mohly v postižených obcích zasáhnout do organizace sněmovních voleb, které se uskuteční přespříští víkend. "Poznatky vyhodnotíme a během tohoto nebo začátkem příštího týdne připravíme krizový scénář," řekl Vladimír Řepka z ministerstva vnitra. Státní volební komise podle něj nepřipravuje krizové scénáře předem, vždy se řeší až aktuální záležitosti a konkrétní situace.

Související témata:

Výběr článků

Načítám