Článek
Povinné roušky ve veřejných prostorech by podle Hřiba měly přijít na řadu dříve, než hygiena zavede povinnost zakrytí nosu a úst v tramvajích a autobusech.
Tam hraje roli počasí, kdy hygienici podle dřívějších vyjádření čekají na podzim, až nebude horko. Ne všechny tramvaje a autobusy jsou totiž klimatizované a problémy, které by nasazené roušky v horku lidem působily, by byly větší, než je riziko přenosu, zdůvodnili dříve hygienici.
Do MHD v Praze se vrátí roušky, čeká se, až se ochladí
Nyní jsou roušky povinné v metru, kde klimatické podmínky nehrají roli, a také ve všech lékařských zařízeních včetně lékáren. Nově by se tak nařízení mohlo týkat obchodů nebo úřadů.
Podle zveřejněného hodnocení regionů, takzvaného semaforu, Praha spadá spolu s dalšími osmi regiony do zelené kategorie, což je podle primátora správné. Ještě minulý týden přitom hygienici uváděli, že by měla být žlutá.
Roušky jsou nasáklé potem, stěžují si lidé. Opatření v Moravskoslezském kraji přesto dál platí
Hřib uvedl, že na místě pravděpodobně budou preventivní opatření, aby situace neeskalovala a později nebylo nutné zavádět omezení, která by zastavila ekonomiku ve městě.
V tomto smyslu již jednal s ředitelkou pražské hygienické stanice Zdeňkou Jágrovou. „Pro mě dává větší smysl, pokud hygiena půjde cestou preventivních opatření,” řekl primátor.
Roušky nebudily nadšení ani za španělské chřipky
V Praze bylo nedávno velké ohnisko nákazy v hudebním klubu Techtle Mechtle, přičemž některé případy, které s ním souvisí, doznívají i v regionech. V souvislosti s červencovou akcí v klubu hygienici evidují nejméně 165 nakažených. Od té doby se denní nárůst počtu nakažených opět ustálil zhruba na 50 denně.