Článek
„Přestože ženy tvoří více než polovinu populace, zůstávají nadále výrazně podreprezentovány ve volených orgánech,” konstatovala předkládací zpráva.
Předloha proto stanovila, že muži a ženy by museli být zastoupení rovnoměrně na prvních dvou místech každé kandidátky. Pokud bude kandidátů nominováno více, "je každé pohlaví zastoupeno alespoň 40 procenty", uváděla dále. Na kandidátních listinách by strany či hnutí musely podle návrhu nově uvádět také pohlaví svých adeptů na poslance či krajské zastupitele.
KOMENTÁŘ DNE:
Lyžařské Nagano - Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>
Nedodržením kvót by strany přišly o peníze
Záměr zvýšit zapojení žen do veřejného života prostřednictvím kvót odmítali koaliční partneři sociálních demokratů. Nehlasoval pro něj žádný z ministrů ANO ani lidovců.
"Nevidím důvod, proč bychom měli dělat nějaké kvóty pro ženy," řekl novinářům minulý týden vicepremiér a ministr financí Andrej Babiš (ANO). Návrh je podle něj nesmyslný. Kriticky novelu hodnotil i lidovecký ministr zemědělství Marian Jurečka. "Budu proti, přijde mi to absurdní," uvedl.
Novela počítala také se sankcemi za nedodržení minimálního zastoupení mužů a žen, ovšem jen pro strany, které by se do Sněmovny či krajského zastupitelstva dostaly. Navrhovala jim snížit roční příspěvek za mandát o 30 procent, za poslanecký mandát tedy z 855 000 na 598 500 korun, za krajský mandát ze 237 500 na 166 250 korun.