Článek
Prodej třísetletého díla nevyčíslitelné historické hodnoty umožnila zprvu laxní reakce státu, jenž v rozhodné době neuplatnil předkupní právo. Zvrat nastal po nedávné iniciativě státních institucí scelit veškeré pozemky pod betlémem a konečně začít s kompletní revitalizací unikátního díla.
Následovat by měl odkup a scelení pozemků pod betlémem
„Garina chtěl prostřednictvím realitky koupit jediný zájemce za navrhovanou odhadní uměleckou cenu zahrnující i poustevníkovu jeskyni se sedátkem a erbem rodu Šporků. Prodej jsme pozastavili z důvodu zájmu státu o celý areál. Stvrdili jsme to podáním ruky, což doufám, že platí. Následovat by měl odkup a scelení pozemků pod betlémem vlastněných městem Dvůr Králové a obcemi Hřibojedy a Stanovice,“ přiblížil starosta Hřibojed Miloš Dohnálek (TOP 09).
Opravený hrad Vízmburk se otevírá
Scelit pozemky představuje klíčový moment na cestě k záchraně skvostu evropského baroka zapsaného v seznamu kulturního dědictví UNESCO. „Betlém by měl mít nejprve jednoho odpovědného vlastníka, což je základní předpoklad k revitalizaci. Bez toho se nehneme dál,“ míní kastelán sousedního Hospitalu Kuks Libor Švec.
Památkáři dosud areál udržují s pomocí studentů Fakulty restaurátorství Univerzity Pardubice. „Očista soch opět proběhne letos v červnu, naposledy se tak stalo zhruba před pěti lety,“ doplnil Švec.
Betlém měl podle společného memoranda Královéhradeckého kraje, památkářů a místních samospráv z roku 2018 dávno procházet dlouho plánovanou kompletní revitalizací. Hlasitě proklamovaná snaha ustrnula ve stadiu studie přírodního parku za 80 milionů korun.
Grébovka je méně známou oázou klidu v Praze
Součástí dvoukilometrového prohlídkového okruhu kolem opravených soch mělo být parkoviště a podle oponentů zbytečně předimenzované infocentrum.
Vzkříšení betlém a odhadovali signatáři memoranda do roku 2023. Práce ale dosud nezačaly.