Článek
Vysoušečů je podle Válka pro obyvatele zasažené záplavami dostatek.
„Bavili jsme se nyní o tom, aby se občané, kteří jsou ve složité situaci a používají vysoušeče, nedostali do tíživé ekonomické situace tím, že se jim zvýší výrazně náklady na elektřinu,“ uvedl ministr po jednání s humanitárními organizacemi, které velmi významně pomáhají ve vodou zdevastovaných lokalitách.
Válek chce téma otevřít na vládě, aby mohl veřejnost prostřednictvím neziskových organizací uklidnit, že se nemusí ve vysoušení kvůli cenám za elektřinu omezovat.
Peníze ze sbírek se dostávají k lidem zasaženým povodní. Každá domácnost získá 50 tisíc
„Vnímáme zvýšenou potřebu zasažených domácností řešit situaci ve spojení s využíváním přímotopů a vysoušečů,“ upozornil mluvčí Diakonie, která v zasažených regionech pomáhá, Dalibor Hála.
Vyhoďte zavařeniny
Důsledným vysušením domů a dezinfekcí stěn lidé předejdou plísním, které by jim mohly v budoucnu zapříčinit zdravotní potíže.
Doporučeno je také lidem, aby při manipulaci s věcmi, které byly v kontaktu se záplavovou vodou, používali ochranné pomůcky a zbavili se potravin, včetně zavařenin, které mohou být z vody kontaminované taky.
„Evidujeme tři případy leptospirózy v souvislosti s povodněmi a dá se očekávat, že se objeví další,“ uvedla hlavní hygienička Barbora Macková.
Na první případ upozornili hygienici už o víkendu. U muže se po jedenácti dnech od přímého kontaktu s vodou, které se zřejmě i nalokal, objevily horečky, bolesti nohou, poruchy chůze, slabost a zmatenost.
Pokud u sebe někdo zpozoruje podobné příznaky, měl by zavolat svému lékaři a upozornit ho, že byl v zaplavené oblasti. Víc než tisíc lidí už bylo také naočkováno proti žloutence typu A, zejména v Moravskoslezském kraji.
V Česku potvrzen první případ krysí žloutenky
Riziko bezdomovectví
Některé domy byly vodou natolik dramaticky poškozeny, že je podle ředitele Agentury pro sociální začleňování jisté, že už se do nich nevrátí.
„Ze šetření, která už teď provádíme, je patrné, že tu budou vysoké stovky, možná nízké tisíce domácností, které přijdou reálně o bydlení. A nemají zabezpečeny vlastní zdroje, aby si mohli dovolit i s podporou, kterou obce a stát nabízejí, obnovit své bydlení. Jsou tam velká rizika bezdomovství nebo neudržitelného bydlení,“ zdůraznil ředitel Agentury pro sociální začleňování Martin Šimáček.
Zejména jsou podle něj ohroženi lidé sociálně vyloučení. Zvyšuje se u nich také riziko, že přijdou o zaměstnání. V některých domácnostech přitom nemusí vládou schválený program podpory dostačovat, dodal.