Článek
Platnost dokladů mnohdy není časově omezená a jejich vypovídací hodnota je nulová. Že jde o historický relikt a zbytečnou byrokracii, si myslí i praktičtí lékaři, kteří zrušení potravinářských průkazů podporují.
„Je to věc, která postupně ztratila svůj smysl. Doživotně vás to opravňuje k práci v potravinářství bez ohledu na to, jak se váš stav vyvíjí dál,“ řekl Právu předseda Sdružení praktických lékařů Petr Šonka.
Vyšetření se nedělají
Dříve byla na vydání průkazu navázána i pravidelná vyšetření. To se ale nyní neděje. Průkaz dostane fakticky každý, kdo za jeho vystavení u praktika zaplatí administrativní poplatek ve výši několika stovek korun a nevykazuje v ten moment žádné známky infekční nemoci.
„Veřejnosti jistě nejsou neznámy případy, kdy jsou zdravotní průkazy vydávány téměř bez jakékoliv důkladnější prohlídky, takřka po letmém nahlédnutí do zdravotní dokumentace a krátkém zhodnocení zdravotního stavu posuzované osoby toliko na základě jejího aktuálního vzezření,“ stojí v důvodové zprávě ke zrušení průkazů.
Průkaz se přitom může vydat na dobu neomezenou. „Myslím si, že je dobře, že se to ruší, a zodpovědný zaměstnavatel, který má potravinářský provoz, je schopen si lépe zajistit, aby tam nedocházelo k šíření infekčních nemocí,“ řekl Právu otevřeně Šonka.
Potravinářský průkaz aktuálně potřebují lidé, kteří pracují s potravinami například v supermarketech, v jídelnách, pekárnách, ale třeba i dobrovolníci, kteří na letních táborech pracují v kuchyni.
Týká se to i kadeřnic, tatérů či masérů. Pokud ho někdo má, může ho využít k jakékoliv práci s potravinami.