Článek
Rekonstrukce zařízení, které bylo v havarijním stavu, vyšla na zhruba šedesát milionů korun. Z původně přislíbených padesáti milionů však město dostalo o čtvrtinu méně. „Zdůvodnění nás překvapilo. Údajně jsme mohli ve výběrovém řízení někoho diskriminovat,“ říká starosta města Martin Kopecký (Nezávislí za Poběžovice).
Doplňuje, že nastavili striktní podmínky, aby se přihlásili pouze solidní uchazeči. „Šlo o rok 2011, kdy pokračovala hospodářská krize. Chtěli jsme, aby firmy prostě jen dostály svým závazkům a nezkrachovaly, proto jsme zvolili přísnější kritéria,“ pokračuje.
Jenže právě tento krok se nelíbil Regionální radě regionu soudržnosti Jihozápad, a tak dotaci zkrátila o pětadvacet procent. „Paradoxní také je, že s uvedeným zjištěním přišla až čtvrtá kontrola. Předchozí tři byly v pořádku. Ani Úřad pro ochranu hospodářské soutěže nezjistil pochybení,“ podotýká.
Nejvyšší soud: Ministerstvo pochybilo
Poběžovice si nakonec musely vzít vyšší úvěr. Zároveň se obrátily na ministerstvo financí a žádaly doplatit zbylé peníze. Tomu resort nevyhověl, a tak ho v roce 2016 zažalovaly.
Městský soud v Praze v rozsudku potvrdil, že si skutečně počínaly diskriminačně. Zároveň však zkritizoval ministerstvo. „Vůbec totiž nevysvětlilo, jestli je krácení dotace o pětadvacet procent přiměřené. Rozhodnutí mělo přepracovat, což neudělalo,“ zdůrazňuje advokát Jakub Stránský, jenž město zastupuje.
Scénář se opakoval, tentokrát však resort podal proti rozsudku kasační stížnost. „Argumentoval, že postupoval podle stanovených pravidel pro krácení dotací. Z evropských nařízení však vyplývá, že sazby je potřeba posuzovat individuálně,“ poukazuje Stránský.
Případ tak loni došel až k Nejvyššímu správnímu soudu. Předseda senátu Tomáš Kocourek ve verdiktu připomíná, že veřejná zakázka byla řádně splněna, dokonce za nižší cenu. Účastnilo se jí navíc několik uchazečů, nikdo nepodal námitku.
Podle Kocourka ministerstvo jednalo v rozporu se zákonem, protože ignorovalo předchozí soudní rozhodnutí. „Takový postup je v právním státě nepřípustný a hraničí s protiústavní libovůlí správních orgánů,“ stojí v rozsudku.
Starosta hodlá bojovat dál
Resort se nechtěl k záležitosti vyjadřovat. Ondřej Macura z odboru vnějších vztahů pouze napsal, že po provedení nezbytných procesních úkonů vydají nové rozhodnutí.
Pokud svůj postoj nepřehodnotí, je starosta připravený jít do dalšího boje. „Nevzali jsme žádný úplatek, nic podobného. Rozhodně nešlo o tak závažnou chybu, abychom přišli o dvanáct milionů,“ je přesvědčený Kopecký. Připomíná, že několikrát nabízeli protistraně smír, ale bezvýsledně.
Advokát doplňuje, že jde o absurdní situaci. „Sám stát zatěžuje soudy tím, že neustoupí a řádně se nevypořádá s uloženými námitkami. Navíc jsou to peníze na školku. Spor už trvá přes jedenáct let a zatím ještě není definitivně vyřešený. Ministerstvo se teď snažilo ukončit spor a chtělo jednat o smíru. Zatímco Poběžovice nabídku uvítaly, poskytovatel dotace ji stroze odmítl a spor nepochopitelně prodlužuje,“ hodnotí Stránský.