Článek
„Již třetí týden se pohybují po Mži, mezi Lochotínskou lávkou a mostem Generála Pattona,“ upozornil Karel Makoň z plzeňské záchranné stanice živočichů. Trenér je jeho starý známý, jen letos se jejich cesty zkřížily hned několikrát. Poprvé to bylo v dubnu, kdy s útočným labutím samcem ztratil trpělivost i odbor životního prostředí magistrátu a padlo rozhodnutí o přesunu inkriminovaného páru na jinou lokalitu. „Odvezli jsme jej od kanoistické loděnice na Rokycansko, na Horní kokotský rybník u Litohlav,“ připomněl záchranář.
Hororové situace
„Strašně se nám ulevilo,“ řekl tehdy Právu Karel Kožíšek, skutečný trenér oddílu TJ Prazdroj Plzeň. „Děti se ho bojí, a nejen ony. Jsou to hororové situace. Když nalétává zezadu, je to strašně nepříjemné. Jednomu udělal na ruce křídlem modřinu, v minulosti už dokázal vykoupat i zkušeného sportovce – šlápl mu na bort lodi,“ poznamenal Kožíšek. A nezastíral obavy, že se Trenér vrátí.
Ve vyhnanství na Kokotských rybnících byl labuťák totiž už jednou, v roce 2019. Zřejmě se mu ale stýskalo po světlech ramp a za dva roky byl zpět. Nyní to i se svojí paničkou vydržel na venkově pouhých pár měsíců. Už v červnu byla dvojice se zastřiženými letkami k vidění, jak si to špacíruje po okresce od zmíněného rybníka směrem k řece Klabavě, potažmo k Berounce.
„Nemohl jsem je nechat jít pěšky takovou dálku po poměrně frekventované silnici, a tak jsem je převezl na Berounku k Dolanskému mostu,“ uvedl Makoň.
V říjnu už byl obávaný pár zase zpátky v Plzni. „Zda sem labutě dolétly, anebo dorazily po vodě od dolanského jezu, se mi zjistit nepodařilo,“ dodal Makoň.
A jak to bude dál? „To se uvidí. Teď určitě nic podnikat nebudeme, musíme doufat, že zůstanou na Mži,“ uzavřel Makoň.