Článek
Seehofer se setká s premiérem Bohuslavem Sobotkou (ČSSD). V rámci oslav 700 let od narození německého císaře a českého krále Karla IV. společně navštíví Karlštejn a jeho historické prostory, které si panovník oblíbil. Ve Valdštejnské zahradě, součásti sídla Senátu, zahájí česko-bavorskou zemskou výstavu Císař Karel IV. 1316–2016.
„Jde o dlouho připravovaný projekt,“ řekl Právu mluvčí vlády Martin Ayrer. Oba premiéři se setkají již pošesté, naposledy spolu jednali v březnu v Mnichově.
Koruna atrakcí
Výstava představí na 170 exponátů z řady uměleckých a uměleckořemeslných oborů a archivních dokumentů, vypůjčených z více než stovky evropských a amerických muzeí, církevních i soukromých sbírek. Zlatým hřebem je koruna, kterou byl Karel IV. v listopadu 1349 korunován v Bonnu římským králem. Ta se vrací do Prahy po 667 letech.
Posselt se do Prahy vydá po vlastní ose. „Přijede na zahájení výstavy,“ potvrdila v pátek Právu Hildegard Schusterová z oddělení SL pro styk s veřejností. Herman promluví ke sněmu SL v sobotu, stejně jako Seehofer a Posselt.
Švábové žádají od ČR omluvu
O tom, že značná část členů SL se nesmířila se změnou stanov, jež znamená vzdání se právního nároku na vlast a na její znovuzískání, svědčí shromáždění švábské krajské organizace landsmanšaftu v bavorském Krumbachu. Skončilo hádkou mezi šéfem kraje Felixem Vogt-Gruberem a jeho náměstkem Edmundem Schieferem, upozornil list Augsburger Allgemeine (AA).
Předseda kritizoval zvýšení členského příspěvku z 20 na 32 eur, kvůli němuž zřejmě někteří členové odejdou. Poté následovala diskuse o loňské změně stanov SL. To odpůrci ostře kritizovali a napadli i to, že jejich předseda Vogt-Gruber hlasoval pro změnu.
Proto Schiefer žádal jeho odstoupení, načež Vogt-Gruber odpověděl, že nikdy nebyl pro změnu a že podle něj nadále platí staré stanovy. Deníku AA pak řekl, „je třeba si sednout a najít řešení pro Benešovy dekrety“. Jiní členové krajské organizace trvali na tom, aby „se český parlament omluvil za poválečný odsun“.