Článek
S Kulvejtovou prací nebyla spokojena ani nejvyšší státní zástupkyně Renáta Vesecká. Právě z jejího úřadu zřejmě vzejde nový vrchní zástupce.
"Vesecká navrhla svého podřízeného Vlastimila Rampulu, který na Nejvyšším státním zastupitelství pracuje," potvrdila Právu mluvčí ministerstva Zuzana Kuncová. Jedním z důvodů odvolání podle ní byly údajné průtahy v některých případech, jež mělo vrchní zastupitelství na starosti.
Kulvejt rozhodnutí ministra přijal
"Jako vysoký státní úředník nadsazuji zájem instituce nad vlastní názor, proto nepovedu o věci polemiku, naopak rozhodnutí ministra spravedlnosti Jiřího Pospíšila plně respektuji," tlumočila Válová Kulvejtovo vyjádření k odvolání.
Zároveň odmítla, že by jeho odvolání nějak souviselo s Kulvejtovým loňským rozhodnutím sesadit z funkce šéfa 6. odboru na vrchním zastupitelství Jaroslava Dolejšího. Tento odbor se zabývá nejzávažnější hospodářskou kriminalitou a Dolejší patřil mezi nejuznávanější a zároveň nejkontroverznější žalobce.
Kulvejt se od zítřejšího dne chystal na plánovanou dovolenou ve Štrasburku, nyní ale podle Válové musí předat svůj úřad. Neví se, zda zůstane i nadále řadovým žalobce na Vrchním státním zastupitelství v Praze.
Kulvejta měl nahradit Grygárek
Kulvejta se na začátku února rozhodla nahradit nejvyšší státní zástupkyně Vesecká. V té chvíli se ale uvažovalo o bývalém vrchním státním zástupci a nynějším státním zástupci Liboru Grygárkovi.
Proti takové možnosti ale protestoval ombudsman Otakar Motejl. Vadí mu Grygárkovo působení na prokuratuře před listopadem 1989. [celá zpráva]
Kdo je Vlastimil Rampula:
Jako právní čekatel nastoupil 10. října 1995 na krajskou prokuraturu v Hradci Králové.
Poté působil jako žalobce na okresním zastupitelství v Pardubicích, následně na krajském zastupitelství v Hradci Králové.
Na to se poprvé dostal dočasně na Vrchní zastupitelství v Praze jako člen 6. odboru, tedy oddělení závažné hospodářské a finanční kriminality, které tehdy vedl Jaroslav Dolejší, odvolaný loni Kulvejtem z funkce.
Podruhé zakotvil Rampula na tomtéž 6. odboru od 1. ledna 2004, kam byl trvale přidělen.
Od 5. prosince 2005 ale povýšil a stal se ředitelem stejného odboru závažné hospodářské a finanční kriminality, ovšem tentokrát na Nejvyšším státním zastupitelství v Brně.
Grygárek se měl podle Motejla aktivně účastnit represí proti zadrženým při pražských demonstracích proti sovětské okupaci 21.8.1989. Jako tehdejší prokurátor působil v tzv. realizační skupině Jesenice číslo 4. [celá zpráva]