Hlavní obsah

Poslední česká textilní průmyslovka je v ohrožení

Kdysi bývaly v každém regionu. Po velkém úpadku textilního průmyslu zůstala ale ze středních průmyslových škol textilních v Česku už jediná, ta liberecká. Teď je ovšem v ohrožení.

Foto: Michael Polák, Právo

Budova Střední průmyslové školy textilní v Liberci. Od září už možná nebude mít s textilními obory nic společného

Článek

Vedení Libereckého kraje, který je zřizovatelem školy, se bude příští týden zabývat plánem, podle něhož by se škola formálně sloučila s jinou střední průmyslovkou, strojní a elektrotechnickou. Jako samostatná škola by tak zanikla.

Třídy, které by textilní průmyslovka uvolnila, by posloužily nově vzniklému technickému lyceu. Cílem krajského plánu je totiž posílení všeobecně vzdělávacích oborů, jako je všeobecné gymnázium nebo technické lyceum přímo v Liberci.

Právu to potvrdila ředitelka ohrožené školy Jana Kočí. „Záměr kraje vychází z tlaku rodičů, kteří nejen v Liberci volají po více místech na gymnáziích. Jak to chce kraj vyřešit, je ale podle mě unáhlené. Znamenalo by to, že v šibeničním termínu, k 30. červnu, by naše škola ve své současné podobě skončila. Obory by zůstaly, ale na jiné škole,“ uvedla ředitelka.

Školní místo vyjde obce až na 32 tisíc

Věda a školy

Jiné řešení

Kvůli krajskému záměru se ředitelka včera sešla s hejtmanem Martinem Půtou (SLK). „Navrhla jsem mu jiné řešení, výhodné pro všechny strany. Mělo by se o něm ještě jednat, tak nechci být víc konkrétní,“ dodala ředitelka.

Ani kraj zatím podrobnější informace o svém záměru zveřejnit nechce. „Rada kraje se tím bude zabývat 2. května a do té doby bych nechtěl nic předjímat,“ odpověděl na dotaz Práva náměstek libereckého hejtmana pro školství Jiří Čeřovský (ODS). Potvrdil pouze, že materiál, kterým se mají zabývat krajští radní a jehož je předkladatelem, se týká textilní průmyslovky a Liberce.

Shrnutí: Kapacita SŠ je dostatečná, u gymnázií ale bude opět převis uchazečů

Věda a školy

Petice a tradice

Proti krajskému záměru už vznikla i petice vyjadřující nesouhlas s reorganizací škol i s odvoláním ředitelky Kočí, jež by sloučením škol přišla o místo.

Za peticí, kterou už na internetu podepsalo za pár dní bezmála dva tisíce lidí, stojí Libuše Fouňová. Ta je členkou školské rady na textilní průmyslovce a zastupuje textilní klastr Clutex, tedy volné sdružení firem a institucí se vztahem k textilnímu průmyslu.

„Pro textilní průmyslovku i celý textilní obor je to velmi degradující,“ řekla o záměru kraje Fouňová. „Nemám nic proti technickému lyceu. Ale nerozumím, proč je kvůli tomu nutné zlikvidovat textilní průmyslovku. A je divné, jak se na to spěchá,“ dodala.

Balaš: Většina krajů má na SŠ pro uchazeče dost míst

Věda a školy

I kdyby krajští radní příští týden schválili přesun textilních oborů na strojní průmyslovku, mohlo by se stát, že celý plán narazí v krajském zastupitelstvu, a to i přesto, že v něm má vládnoucí krajská koalice drtivou převahu. Třeba školský výbor krajských zastupitelů se už shodl, že rozšiřování všeobecných oborů není v Libereckém kraji nezbytně nutné.

„Shodli jsme se, že snad kromě Liberce – ale i tam je z celostátního pohledu dostačující – je nabídka v Libereckém kraji nad celostátním průměrem,“ uvedl předseda školského výboru, starosta Nového Boru Jaromír Dvořák (SLK). „Dohodli jsme se, že se k této problematice na jednání školského výboru ještě vrátíme, nejprve to ale musí připravit a projednat rada kraje,“ dodal.

Střední průmyslová škola textilní v Liberci má tradici, jakou se v Česku může pochlubit jen málo škol. Vloni oslavila 170 let existence, v době svého vzniku byla vůbec první tkalcovskou školou ve střední Evropě. Dnes nabízí obory oděvnictví a textilnictví. V rámci toho druhého vzdělává budoucí textilní technology, pro ně už jiná škola v Česku není.

Vítězka Zlatého Ámose: Ráda bych, aby lidé věděli, že naše práce nekončí odpoledne

Věda a školy

Výběr článků

Načítám