Článek
„Případné setkání s občany je možné domluvit v Ústeckém kraji a Praze na základě domluvy s asistenty,“ uvádí Brabec na stránkách Poslanecké sněmovny.
Jednosměrná cesta do Prahy z Českých Budějovic vyjde autem při plynulém provozu na dvě hodiny, do Ústí nad Labem pak na tři. I s cestou zpět tím tedy volič stráví pěknou část dne.
Hejtmanem Ústeckého kraje je Brabec, souběh funkcí prý zvládne
Bývalo přitom zvykem, že poslanci si zřizují v regionech kanceláře právě proto, aby měli k voličům blíž a mohli řešit problémy regionu, za který byli zvoleni. „Poslanci si zřizují své regionální kanceláře, které slouží ke kontaktu s voliči, například během poslaneckého týdnu nebo během pondělků,“ uvádí Sněmovna.
Brabec, který si zřídil kancelář na Senovážném náměstí v Českých Budějovicích, na ni také loni čerpal v náhradách 120 tisíc korun. Pro jihočeskou metropoli přitom platí limit 264 tisíc korun, Brabec však místo sdílí s poslancem ANO Romanem Kubíčkem, který loni vyčerpal 202 tisíc korun.
„Funguje to pořád stejně. Drtivá většina lidí, kteří něco chtějí, nechodí přímo do kanceláře, ale obrací se na asistenta, který v kanceláři samozřejmě je,“ řekl Novinkám Brabec.
„Kancelář navíc sdílím s dalšími kolegy. Kdokoliv by něco potřeboval, může se na mě obrátit telefonicky nebo mailem. Snad jen dvakrát jsem tam něco řešil osobně. Není to tak, že by byla před kanceláří fronta lidí,“ dodal Brabec.
Situaci omlouvá i tím, že ústeckým hejtmanem původně být neměl, na kandidátce figuroval až na 13. místě. Na pozici lídra nahradil obviněného Marka Hrabáče.
Brabec: Mám k jižním Čechám vztah
Brabec dlouhá léta bydlel v Kladně, nyní uvádí své bydliště v Litoměřicích. Rozhodnutí kandidovat do Sněmovny v jižních Čechách před třemi lety jako chybu nevnímá. „Já bych se nenechal nominovat do kraje, ke kterému bych neměl vztah. V jižních Čechách jsem trávil hodně času na Šumavě, byla to moje práce jako ministra životního prostředí. Proto mi to vyšlo jako dobrá kombinace a region znám dobře,“ řekl Novinkám Brabec.
Za nepřítomnost v kanceláři mu žádný postih nehrozí. Mandát a výkon poslance je volný, nepodléhá žádným příkazům. „Povinnost zřídit kancelář poslanec nemá,“ uvedla mluvčí Sněmovny Martina Lustigová.
Hnutí ANO Brabcův režim nevadí. „Pan poslanec funguje. Zajímá se o kraj. Teď jsme řešili spolu otázku Chýnovské jeskyně,“ popsal Novinkám jihočeský poslanec za ANO Karel Tureček.
Kandidatura v jiném kraji, než v jakém poslanec bydlí, není ojedinělá. Šéf ANO Andrej Babiš chce v příštím roce kandidovat v Moravskoslezském kraji, v roce 2021 vedl kandidátku na Ústecku. Dlouhodobě přitom žije ve středočeských Průhonicích. Stejně tak bývalý pirátský předseda Ivan Bartoš kandidoval na Ústecku, ačkoliv bydlí v Praze a pochází z Libereckého kraje.