Článek
Podle ministerstva Brano chybovalo například v tom, že u několika zaměstnanců rozvrhlo pracovní dobu v rozporu se zákoníkem, nedodržovalo přesčasy a provádělo neoprávněné srážky ze mzdy. Podle vyjádření Juříčka těsně po zveřejnění údajů ovšem předtím firma nedostala o kontrolách žádný protokol a nebyly s ní výsledky projednány.
„Rozhodl jsem podat proti postupu oblastního inspektorátu práce a především proti postupu ministryně práce a sociálních věcí a jejího poradce stížnost na Úřad vlády,“ informoval včera Juříček. Ve stížnosti uvádí, že kontroly byly podle něj nepřiměřené a že informováním veřejnosti došlo k porušení povinnosti mlčenlivosti.
Neskutečná sprosťárna, kritizuje akci Maláčové a Stropnického poslanec Juříček
Podle ministryně ale Brano obdrželo výsledky kontroly do datové schránky už koncem července. Také si je tam mělo ten samý den vyzvednout a lhůta pro podání námitek vypršela v polovině srpna, aniž by firma zareagovala.
„Je možné, že se k panu Juříčkovi informace nedostaly, ale postup inspekce je v pořádku a v souladu s příslušnými předpisy,“ dodala Maláčová. Ke stížnosti se ministerstvo do uzávěrky nevyjádřilo.
Hospodářská komora proti Maláčové: Zneužila inspektory pro volební kampaň
Juříček není sám, kdo kritizuje Maláčovou za akci, při níž bylo zkontrolováno 167 firem, z nichž více než tři čtvrtiny měly podle ministerstva problémy s dodržováním legislativy. Podle šéfa Hospodářské komory Vladimíra Dlouhého šlo o politickou agitku, při níž Maláčová a Stropnický, který kandiduje na pražské kandidátce ČSSD, poškodili důvěryhodnost Státního úřadu inspekce práce (SÚIP) a inspektorátu cizinecké policie, které kontroly prováděly. To ale Maláčová popírá.
„Hospodářská komora zastupuje zaměstnavatele. Dokonce i ty, kteří se ke svým zaměstnancům nechovají fér. Jejich náhlá starost o pověst inspektorů mě proto překvapuje,“ reagovala.