Článek
Hrozba senátního mandátového a imunitního výboru, který se rozhodl přísněji kontrolovat přiznání o vedlejších příjmech a darech poslanců, přinutila některé členy dolní komory odevzdat příslušné dokumenty v předstihu. Jiní, kteří byli označeni za provinilce, se teprve v uplynulých týdnech rozhodli zaslat svá přiznání ještě za rok 2002.
Již nyní, s tříměsíčním předstihem, přiznal poslanec Petr Bratský (ODS) vedlejší příjem 225 tisíc korun za funkci v dozorčí radě Pražské teplárenské a dalších 28 500 korun za členství v zastupitelstvu Prahy 13. Příjem z teplárenské firmy je sice za rok 2002, nicméně podle Bratského mu peníze přišly teprve loni. Funkce se - jak uvedl - vzdal vzápětí po zvolení poslancem.
Bratský má další řadu aktivit, z nichž mu ale podle vlastního prohlášení neplynou žádné příjmy. Je členem Fondu hl. m. Prahy pro kulturu a vzdělávání, Nadace čs. automobilového průmyslu, dozorčí rady Společnosti Západního Města, obecně prospěšné společnosti Český komorní orchestr. Vedle toho se jako osoba samostatně výdělečně činná zabývá výrobou zvukových a audiovizuálních nosičů a spolu s manželkou také reklamní činností. Jak dále vyplývá z Bratského přiznání, zakoupil loni pozemek 1800 m2 orné půdy za 630 tisíc korun.
Mandík má včelstva
Více než 65 tisíc korun čistého si za loňský rok přivydělal Josef Mandík (KSČM) za členství v dozorčí radě Pozemkového fondu a téměř 4000 mu vyneslo členství v obecním zastupitelstvu. Mandík současně přiznal, že si postavil na vlastním pozemku "dřevěný včelín pro šestnáct včelstev".
Karel Sehoř (ODS) loni vyinkasoval jako předseda dozorčí rady Státního fondu dopravní infrastruktury téměř 58 tisíc korun a jako spoluvlastník s.r.o. Arena více než 30 tisíc.
Nulový vedlejší příjem, stejně jako nulové vedlejší aktivity za rok 2002 uvedli Kateřina Dostálová a Miloslav Kučera (oba ODS).