Hlavní obsah

Poslancům s dětmi se nelíbí noční jednání, chtějí změnit pravidla a omezit časy proslovů

Koaliční poslanci a poslankyně, kteří jsou zároveň rodiči malých dětí, se rozhodli s koncem volebního období ještě jednou napnout své síly, aby změnili jednací řád Sněmovny alespoň pro své nástupce. Mnozí z nich to berou jako svůj odkaz pro další generaci, sami se totiž z rodinných důvodů chystají Sněmovnu po volbách opustit.

Foto: ČTK

Jednání Sněmovny. U řečnického pultíku Andrej Babiš (ANO), který v poslední době několikrát zablokoval jednání poslanců dlouhým vystoupením.

Článek

„Aktuální způsob jednání je neefektivní a v důsledku skutečně brání rozvoji České republiky,“ říká poslankyně STAN Lucie Potůčková. „Chceme alespoň zkrátit časy proslovů. Rozumný člověk dokáže říct myšlenku do pěti deseti minut,“ dodává.

Spolu s místopředsedkyní TOP 09 Martinou Ochodnickou a Marií Jílkovou (KDU-ČSL) chystá pozměňovací návrh jednacího řadu Sněmovny. A to přesto, že premiér Petr Fiala (ODS) ve čtvrtek řekl, že projednávání jeho změny by zpozdilo schvalování jiných norem.

„Žádné jiné cesty už nejsou,“ komentovala Potůčková premiérovo přesvědčení, že proti obstrukcím se dá bojovat i jinak.

ANO narazí s Pekarovou ve Sněmovně do zdi. Koalice ho navíc může ztrestat

Domácí

Poslankyně se rovněž chtějí zaměřit na osvětu a zdůraznit, že nejde v prvé řadě jen o ně nebo další poslance-rodiče, jak je jim vyčítáno, ale že současný systém není zdravý obecně.

Právě ony patřily ke spolku sněmovních rodičů, kteří se před dvěma lety pokusili změnit způsob jednání Sněmovny, aby bylo více předvídatelné a bylo možné poslaneckou práci lépe plánovat. A to nejen vzhledem k rodičovským povinnostem.

„Holkám se nechce pracovat“

Přes veškerou snahu jejich vzepětí skončilo neúspěchem. Pro změnu jednacího řádu se nenašla dostatečná podpora a sami poslanci - a zejména poslankyně - se potýkali s útoky, že jsou jen líní. „Reakcí bylo: jó, holkám se nechce pracovat nebo ať si zaplatí chůvy, mají plno peněz. Ale tak to není. Permanentní jednání Sněmovny je toxické, nepraktické a v důsledku vede k nehospodárnosti a chybám v zákonech,“ říká Potůčková.

Skokanka voleb 2021 jako jedna z mála členek tohoto neformálního spolku chce znovu do Sněmovny kandidovat. Její děti totiž dorostly plnoletosti.

Její stranický kolega Viktor Vojtko ale již oznámil, že mandát poslance obhajovat nechce. „Jsou to zejména osobní důvody. V současnosti se nedá nic rozumně plánovat, nechtěl bych nabourat rodinné vztahy,“ řekl Novinkám. Před poslancováním působil postupně jako proděkan, vedoucí katedry nebo náměstek primátora Českých Budějovic.

Z osobních, přesněji rodinných důvodů, dál nechtějí poslanecký mandát obhajovat ani Ochodnická nebo Jílková.

Benda: Absurdní a tragické

Situace ve Sněmovně se ale začala dotýkat i zdejších matadorů. „Co se tam dnes odehrává, je absurdní a tragické,“ uvedl pro Novinky šéf poslaneckého klubu ODS Marek Benda.

Hlasoval proto pro omezení řečnění nebo osekání některých zdržovacích praktik, a to od nového volebního období. „Je to víc o opozici než o mně. Jsem připraven o tom jednat i s vědomím, že můžeme skončit příště v opozici my,“ dodal.

Anketa

Byli byste pro omezení řečnické doby ve Sněmovně?
Ano
45,9 %
Ne
54,1 %
HLASOVÁNÍ SKONČILO: Celkem hlasovalo 1182 čtenářů.

Hnutí ANO našlo v obstrukcích a sáhodlouhých jednáních zalíbení. „My jsme o změně jednacího řádu připraveni jednat dlouhodobě. Všechno je otevřené a k debatě,“ uvedla pro Novinky bez větších detailů šéfka sněmovní frakce ANO Alena Schillerová.

Jasné ale je, že v následujících dnech hodlá svolat hned dvě další mimořádné schůze, jednu k odvolání Markéty Pekarové Adamové (TOP 09) z vedení Sněmovny a druhou k zmrazení poslaneckých platů. Ke konci minulého týdne přitom v tomto volebním období jednali poslanci celkově již 1807 hodin, přitom do voleb zbývá necelých jedenáct měsíců. Za celé minulé volební období to bylo 1901 hodin.

„Alenka mě pověřila obstruovat.“ Babiš si ve Sněmovně zabral řečnický pultík

Domácí

Výběr článků

Načítám