Článek
Sněmovna v usnesení konkrétně podpořila všechny kroky kabinetu vedoucí k modernizaci armády a rozvoji jejích schopností ve prospěch obranyschopnosti Česka i v souladu se závazky vůči NATO. Podle poslanců je k obraně země nutné stabilní a předvídatelné financování. „Stávající rámec výdajů na obranu není dostatečný na to, aby bylo možné v horizontu několika příštích let zacelit vzniklý deficit v oblasti obranyschopnosti země z minulosti,“ stojí v usnesení.
Přítomní poslanci tak podpořili již přijaté vládní rozhodnutí navyšovat výdaje na obranu ročně o 0,2 procenta HDP, aby v roce 2030 dosahovaly tří procent HDP. Vláda má také předložit poslancům aktualizaci střednědobého výhledu.
Neveřejné části mimořádné schůze, kterého se účastnil ve Sněmovně i prezident Petr Pavel, se na protest proti rozhodnutí vládních poslanců, kteří s odkazem na diskusi o utajovaných informacích nechali jednání před veřejností uzavřít, nezúčastnili poslanci ANO a SPD.
Šlo to udělat lépe. Prezident zkritizoval koalici kvůli utajení schůze

Podle premiéra Petra Fialy (ODS) je smutné, že opozice opustila schůzi, kterou sama svolala. Za neochotou se utajeného jednání účastnit vidí to, že opoziční lídři chtěli exhibovat v televizi a na sociálních sítí a bezpečnost je ve skutečnosti netrápí. „Je to nezajímá, protože jsou vypnuté kamery a protože se nemohou předvádět na sociálních sítích,“ řekl po skončení schůze Fiala.
Ministryně obrany Jana Černochová (ODS) pak vyzvala opoziční poslance, aby přišli na její ministerstvo, kde jim v utajeném režimu sdělí informace, aby věděli, v jaké kondici česká armáda je. Podle ministryně nemohli veřejně sdělovat informace, které by mohlo Rusko zneužít. „Zapomněli jsme na Vrbětice, zapomněli jsme na to, že jsme na nejvyšším ruském seznamu jako země nepřátelská,“ poznamenala Černochová.
Poslanci vládního tábora a Pirátů debatovali za zavřenými dveřmi zhruba čtyři hodiny. Pavel jednání opustil v průběhu. Novinářům při odchodu řekl, že ho procedura překvapila, a zkritizoval koalici za utajení schůze. „Jsem toho názoru, že bychom se takových překvapení měli navzájem ušetřit, protože to vyvolává negativní reakce. Rozumím tomu, že v určité fázi musí některé informace zaznívat v utajeném režimu, ale kdyby byla dobrá vůle na obou stranách, tak to určitě šlo udělat tak, že bychom měli část debaty otevřenou, část uzavřenou,“ řekl prezident.
Dolní parlamentní komora rovněž konstatovala, že do doby uzavření trvalého a spravedlivého míru na Ukrajině je nezbytné pokračovat v aktivitách na podporu této napadené země, včetně dodávek vojenského materiálu, výcviku vojáků nebo humanitární podpory. „Ukrajina a její ozbrojené síly jsou v současnosti první linií obrany celé Evropy před ruskou agresí,“ stojí v usnesení.
Poslanci poukázali i na to, že bezpečnost a obrana země jsou věcí celé společnosti a že vnější bezpečnost je nutně propojena s vnitřní. Vybídli proto vládu, aby podporovala rozvoj složek integrovaného záchranného systému a připravenost obyvatel na krizové situace. Kabinet by měl při modernizaci ozbrojených sil v maximální možné míře zohledňovat zapojení domácího průmyslu a vědeckých institucí. Měl by také provést revizi právních norem z hlediska připravenosti na krizové situace a z hlediska potřeby urychleného dobudování obranných schopností a infrastruktury a předložit potřebné změny.
Ve Sněmovně vystoupil Pavel. Pak nastala procedurální divočina
