Článek
Poslanci řešili korespondenční volbu už od minulé středy. V noci měli zákonodárci většinou pauzy, a to i s ohledem na odpočinek zaměstnanců Sněmovny.
Pevné hlasování koalice určila na čtvrtečních 15 hodin. Podle jejích zástupců už vše bylo řečeno, mohl promluvit každý poslanec a na plénu už se neobjevovaly žádné nové argumenty k předloženému návrhu.
O slovo se chvíli před stanoveným časem hlasování hlásilo ještě 32 poslanců. Debata byla však omezená, poslanci v ní mohli mluvit nejvýše dvakrát po deseti minutách. Omezení se ale nevztahovalo na řečníky s přednostním právem ani na takzvané krátké faktické poznámky.
Koalice určila pevný čas hlasování korespondenční volby. ANO na protest opustilo sál
Poslanci hlasovali nejprve o návrhu opozičního hnutí SPD na zamítnutí předlohy a o návrhu ANO na její vrácení předkladatelům k přepracování. Opozice ale vzhledem ke koaliční většině neuspěla.
Následně Sněmovna postoupila volební novelu k projednání ústavně-právnímu a zahraničnímu výboru.
„Návrh neprošel standardním právním procesem, takže zůstává pachuť odborníků, kteří se staví proti návrhu, a vy to nechcete slyšet,“ rozčiloval se na plénu ještě šéf SPD Tomio Okamura.
Korespondenční volba by se podle koalice měla týkat už parlamentních voleb v příštím roce, od roku 2026 pak též voleb evropských a prezidentských.
Poštovní hlasování je samozřejmostí v drtivé většině členských zemí EU. Opozice přesto tento krok odmítá s odůvodněním, že jde o ohrožení demokracie.
Po konci jednání o korespondenční volbě poslanci ve Sněmovně ještě zůstali. Deset minut po ukončení bodu se sešli z podnětu ANO k návrhu zákona tohoto hnutí o celostátním referendu a pak ještě k předlohám šestice krajů ke změnám v rozpočtovém určení daní. Očekává se, že schválení návrhů programu těchto mimořádných schůzí koaliční většina ale neumožní.