Článek
„Jednání bych ráda zahájila uctěním památky minutou ticha za Karla Schwarzenberga, který nás opustil 12. listopadu, a který byl naším poslaneckým kolegou po tři volební období,“ uvedla předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09). Přítomno v sále bylo zhruba 140 zákonodárců.
Schwarzenberg, který patřil k nejvýraznějším osobnostem české politické scény, zemřel v sobotu ve věku 85 let ve Vídni. Tam byl několik posledních dní hospitalizován v nemocnici.
Od pondělí jsou zřízena pietní místa, kde se mohou lidé podepsat do kondolenční knihy, v prostorách Sněmovny, Senátu či Černínského paláce. Poslední rozloučení se uskuteční v sobotu 9. prosince v poledne v katedrále svatého Víta na Pražském hradě. Od 6. do 8. prosince bude Schwarzenbergova rakev vystavena v kostele Maltézských rytířů Panny Marie pod řetězem.
Schwarzenberg bude mít pohřeb se státními poctami
Schwarzenbergova rodina v úterý uvedla, že přijala nabídku ústavních činitelů na možnost pohřbu se státními poctami.
Pohřeb se státními poctami není totéž, co státní pohřeb, ale má některé jeho náležitosti, jako je například účast česné stráže, hymna, vyvěšení státní vlajky či minuta ticha. Podoba se odvíjí od dohody pozůstalých a státu.
Pohřeb se státními poctami měl v minulých letech například zpěvák Karel Gott či první český ombudsman Otakar Motejl.
V úterý večer se na Hradě měl setkat prezident Petr Pavel s nejvyššími ústavními činiteli, tedy premiérem Petrem Fialou (ODS), předsedkyní Sněmovny Markétou Pekarovou Adamovou (TOP 09), šéfem Senátu Milošem Vystrčilem (ODS) a ministrem zahraničí Janem Lipavským (Piráti), kde měli řešit právě i Schwarzenbergův pohřeb, setkání však Hrad v úterý zrušil kvůli onemocnění ministerského předsedy Fialy.
Sněmovna má na programu schůze, která započala v úterý ve 14 hodin, řadu předloh. Projednat by na ní poslanci měli například změny v povinném ručení, prodloužení dočasné ochrany ukrajinských uprchlíků či novelu ke komunitní energetice. Ve středu od 15 hodin je pak čeká druhé čtení státního rozpočtu na příští rok se schodkem 252 miliard korun. Lze očekávat rozsáhlou diskusi, jelikož opozice bude navrhovat řadu změn.
Ve čtvrtek se zákonodárci sejdou na popud opozice na mimořádné schůzi k cenám energií.