Článek
Na návrh ministra kultury Daniela Hermana (KDU-ČSL) ve čtvrtek poslanci minutou ticha uctili památku obětí tibetského povstání.
Ze zhruba 120 v tu chvíli přítomných zákonodárců v sále zůstali sedět komunisté, s výjimkou jednoho svého člena Josefa Šenfelda.
Tibetské vlajky by měly vlát vedle obecních úřadů i na 113 českých školách a do již tradiční kampaně se zapojí také Národní galerie. Vlajky tak vyvěsí na budově paláce Kinských na Staroměstském náměstí a na Salmovském paláci na Hradčanském náměstí.
Vlajka pro Tibet.Na protest proti smlouvě Praha-Peking visí z oken klubu TOP09 i vlajka Čínské republiky (Tchaj-wan) pic.twitter.com/3HcIw124le
– Miroslav Kalousek (@kalousekm) 10. březen 2016
K akci se letos stejně jako loni nepřipojí pražský magistrát. Radní před nedávnem schválili smlouvu o spolupráci s Pekingem. Vlajku nicméně vyvěsili zastupitelé TOP 09.
"Na protest proti servilnímu textu smlouvy Prahy s Pekingem jsme z oken poslaneckého klubu TOP 09 vedle tibetské vlajky vyvěsili i vlajku Čínské republiky," okomentoval vyvěšení obou vlajek předseda TOP 09 Miroslav Kalousek.
Přímo před čínskou ambasádou bude v 17 hod. happening Hlas pro Tibet. Začne hrou na tibetské mísy, zazní i tibetská hymna. Na místě bude možné podepsat petice na podporu lidských práv či vytvořit papírovou vlaštovku, která poputuje do Centra tibetské exilové vlády v indické Dharamsale.