Hlavní obsah

Poslanci si pořádek v platech neudělají, nemají na to chuť

Právo, Naďa Adamičková, Marie Königová

Šéf Sněmovny Miloslav Vlček (ČSSD) neuspěl se svým nápadem změnit tzv. platový zákon, který upravuje odměňování poslanců, senátorů, ministrů, prezidenta a dalších vybraných ústavních činitelů včetně soudců. Poslanci na něj udělali dlouhý nos.

Foto: Jan Handrejch, Právo

Jednání Poslanecké sněmovny. Ilustrační foto

Článek

Vlček rozeslal v polovině prosince všem frakcím návrh novely zákona s žádostí, aby mu do 20. ledna zaslaly svá stanoviska. A výsledek? „Dostal jsem dva a půl stanoviska,“ řekl ve čtvrtek Právu s tím, že se vyjádřily kluby soc. dem., KSČM a lidovců.

Avšak ani tato stanoviska jasně nenaznačují, že poslanci s návrhem souhlasí. Soc. dem. prý chce nějaké změny, komunisté navrhují komisi, která by se věcí měla zabývat, a lidovci oznámili, že se Vlčkovým návrhem teprve budou zabývat. ODS ani zelení nereagovali.

„Co na to mám říct, musím si nechat projít hlavou, zda návrh vůbec předložím k projednání,“ reagoval Vlček. Připustil, že za dané situace Sněmovna do voleb stejně novelu nejspíš nestihne schválit.

Šéf Sněmovny v ní navrhl jako jednu z variant sloučit plat s tzv. nezdaněnými náhradami do jedné sumy, která by byla daněná a ze které by si zákonodárci vše hradili. Tedy dopravu, stravu, výdaje na reprezentaci, asistenty, ubytování v Praze, kanceláře ve volebních obvodech, expertízy apod.

K licitování zřejmě nedojde

Základní hrubý plat poslance a senátora činí letos po čtyřprocentním snížení 58 944 korun a k tomu pobírá až 43 300 korun čistého na dopravu, stravu a reprezentaci.

Vedle toho parlamentní komory platí za ubytování poslanců a senátorů, za jejich asistenty, expertízy, kanceláře ve volebních obvodech, za telefony a kancelářský materiál. Celkově tak plat a náhrady zákonodárců dosahují měsíčně zhruba 213 tisíc. Na ruku z toho dostanou politici méně než polovinu, zbytek proplácí parlament na základě smluv třetím osobám.

Vlček v návrhu žádnou sumu neuvedl, prý proto, že je třeba nejdříve dohodnout základ změny a teprve pak je možné licitovat o výši. Ani k tomu ale zjevně nedojde.

Výběr článků

Načítám