Hlavní obsah

Poslanci si odhlasovali navýšení platů

4:43
4:43

Poslechněte si tento článek

Aktualizováno

O téměř sedm procent se letos zvýší platy vrcholných politiků, v dalších letech porostou maximálně o pět procent. Novelu zákona prosadila vládní koalice, opozice s návrhem na zmrazení platů na dalších necelých pět let neuspěla. Hlasování se část poslanců ANO nemohla zúčastnit, byli na pohřbu zesnulého kolegy Milana Ferance.

Foto: Jan Handrejch, Novinky

Marian Jurečka na jednání Poslanecké sněmovny, která 15. ledna 2025 projednávala navýšení platů ústavních činitelů.

Článek

Plat řadového zákonodárce by se měl letos zvýšit o 7100 korun na 109 500 korun měsíčně a plat prezidenta republiky o necelých 24 tisíc na 365 tisíc korun. Novela začne být účinná den po vyhlášení ve Sbírce zákonů, nyní ji projedná Senát.

Vládní politici v čele s ministrem práce a sociálních věcí Marianem Jurečkou (KDU-ČSL) zdůrazňovali, že je úprava kvůli rozhodnutí Ústavního soudu z loňského roku nezbytná.

„Rozhodnutím ÚS by, pokud bychom nepřijali tuto úpravu, nebylo podle čeho stanovit u politiků, soudců a státních zástupců výplatu za leden,“ řekl ministr s tím, že se systém vrátil k automatu, který již fungoval.

Pro úpravu hlasovalo ze 127 přítomných 67 poslanců vládních stran, proti bylo 58 poslanců z opozičních lavic.

„Celá republika teď viděla aroganci a papalášství vládní koalice,“ prohlásil po hlasování šéf SPD Tomio Okamura. Stejně jako ANO i SPD navrhovala zmrazení platů politiků do konce roku 2029 na loňské úrovni, ani jedna z opozičních stran neuspěla.

Na dopravu do parlamentu dostanou zákonodárci ročně až 730 tisíc

Domácí

„Je zde vidět zjevná hladovost koalice po tom, aby se platy navyšovaly. Je zjevné, že jejich emoční inteligence klesla pod nulu,“ vyčetl jim to Karel Havlíček, místopředseda Sněmovny za ANO.

„V okamžiku, kdy někdo navrhuje zmrazení do roku 2029, by byl skokový nárůst platů kolem 50 procent, to nedává logiku,“ reagoval Jurečka.

Spolu s nimi hlasovali proti zvýšení platů i pirátští poslanci. Jejich návrh na zkrácení víceúčelových paušálních náhrad na dopravu pro poslance také neprošel.

„Byl to jediný návrh, který by reálně směřoval ke snížení příjmů politiků. Velmi mě překvapilo, že tento návrh nepodpořilo ani hnutí ANO, které často vystupuje k tomu, jak jsou politici nenažraní,“ uvedl po schůzi předseda klubu Pirátů Jakub Michálek.

Prošlo ale několik návrhů ke kumulaci funkcí, a to i na krajské úrovni. Třeba zrušení odchodného pro poslance, kteří získají mandát v evropských institucích.

Poslanci ANO na pohřbu

„Dnešní jednání, a pravděpodobně i hlasování, vyšlo na den, kdy je poslední rozloučení s naším kolegou a hlavně kamarádem Milanem Ferancem, který bohužel před pár dny zemřel. Část našich kolegů se proto nemohla jednání zúčastnit, protože jsou nyní na pohřbu v Olomouci,“ řekl krátce po zahájení pátečního jednání poslanec Robert Králíček (ANO), který zastupoval šéfku klubu Alenu Schillerovou.

Nic to podle něj ale nemění na tom, že jsou proti zvyšování platů politiků.

Z jednání se omluvily asi dvě desítky poslanců ANO. Aby nebylo opoziční hnutí kvůli tomu znevýhodněno, dohodli se spolu s vládními stranami na párování poslanců. Novinkám to potvrdil předseda klubu STAN Josef Cogan.

Zemřel poslanec ANO Milan Feranec

Domácí

Za každého poslance ANO, který se jednání nemohl zúčastnit kvůli pohřbu kolegy Ferance, koalice vyčlení jednoho svého poslance, který se hlasování zdrží.

Očekávalo se, že bude mít vládní koalice většinu a návrh na letošní růst platů vrcholných politiků o 6,9 procenta prosadí. I proto nepřikládal Aleš Dufek, šéf lidoveckého klubu, párování s poslanci ANO takový význam. „Myslím, že je to bezpředmětný dotaz. Jsou přece opoziční strana,“ uvedl.

Právě zastavení valorizace několik let po sobě způsobilo loni skokový růst platů politiků a problémy, které zákonodárci nyní řeší. Zmrazení se totiž dotklo i jiných ústavních činitelů, nelibě to nesli především soudci, kteří s výtkami uspěli u Ústavního soudu, na jehož rozhodnutí teď poslanci novou úpravou reagují.

Z dnešního jednacího dne se omluvilo přes 40 poslanců, včetně premiéra Petra Fialy (ODS).

Výbor projedná vydání Okamury v únoru

Domácí

Výběr článků

Načítám