Článek
To vzbudilo bouři nevole opozičních zákonodárců, kteří poukazovali, že takovýto postup je v rozporu s jednacím řádem. ODS již ve středu varovala, že bude-li se hlasování opakovat, zváží podání podnětu Ústavnímu soudu. Podobný postoj mají i TOP 09 a Úsvit.
V pátek ráno předseda Sněmovny Jan Hamáček (ČSSD) uvedl s odkazem na sněmovní legislativu, že k projednávanému bodu nelze otevřít rozpravu, a proto umožnil vystoupení pouze zákonodárcům s přednostním právem.
Takovýto postup zásadně odmítl šéf poslanců ODS Zbyněk Stanjura, který Hamáčkovi připomněl, že ve středu otevřel rozpravu, a právo vystoupit tak mají všichni poslanci.
„Pokud nebude rozprava, dneska o tom hlasovat nebudeme,” varoval Stanjura. Po přestávce, vyčleněné na jednání grémia, Hamáček oznámil, že poslanci budou moci vystoupit.
Neznásilňujte češtinu, žádal Okamura
Místopředseda Sněmovny Petr Gazdík (TOP 09 a Starostové) kolegům připomněl, že Ústavní soud již v minulosti podobné procedurální machinace odmítl. Poukázal i na to, že poslanec Šincl, který podal námitku, v minulém volebním období stejný návrh týkající se snížení spotřební daně spolupředkládal.
Předseda hnutí Úsvit Tomio Okamura kolegy poučil, jaká jsou synonyma k termínu bezprostředně, který je uveden v jednacím řádu, coby lhůta ke zpochybnění hlasování. „Přestaňte znásilňovat češtinu,” požádal kolegy.
Šéf poslanců KSČM Pavel Kováčik naopak poslancům připomněl několik případů, kdy došlo ke zpochybnění hlasování s určitou prodlevou, a nikoliv bezprostředně.
Inkriminovaný návrh, který podal poslanec ČSSD Milan Urban, snižuje spotřební daně na pohonné hmoty o 2,50 Kč u nafty a 1,50 Kč u benzínu. Ve středu jej podpořila i část poslanců ČSSD, které následně premiér a šéf ČSSD Bohuslav Sobotka označil za dezorientované.